KARACİĞERİN KİLOSU 52,5 LİRA OLDU

Et ürünlerinde yaşanan artış karşısında tüketiciler çaresiz kalırken, karaciğerin kilosu fiyatı en çok artan et ürünü oldu
KARACİĞERİN KİLOSU 52,5 LİRA OLDU

Et ürünlerinde yaşanan yoğun artış karşısında tüketiciler beyaz ete yöneldi. Balık sezonunun açılmasını fırsat bilen tüketiciler kilosu 10 ile 200 lira arasında değişen balığa yönelirken tavukta yaşanan artışta dikkatlerden kaçmıyor. Bu arada karaciğerin kilosu perakende satışta 52,5 liradan işlem gördü. Karaciğer fiyatıyla kırmızı etin kilo fiyatına yaklaştı. Bu durum karşısında isyan eden ciğer kebapçıları her şeye rağmen kebap dürümünü 10 ile 13 lira arasında değişen rakamlara satıyorlar.

BALIK SEZONUNUN AÇILMASIYLA BİRLİKTE KIRMIZI ET TÜKETİMİ AZALDI

Kırmızı etin kilosu ortalama 60 liradan satılırken sakatat ürünlerinde ise artan fiyatlar nedeniyle tüketici gözünü beyaz ete çevirdi. Tavuk ürünlerinde üst üste yaşanan fiyat artışı karşısında daha uygun olan balık ürünlerine rağbet gösteren tüketiciler kilosu 10 ile 200 lira arasında değişen balık çeşitlerine yöneliyorlar. Gaziantep Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, artan fiyatlar karşısında karaciğerin kilosunu bugün itibariyle toptan 43 liraya aldıklarını açıkladı. Karaciğerin parkende satış kilo fiyatının 52,5 lira olduğunun altını çizen Gül, “Sakatat ürünlerinde son dönemde artan fiyatlar karşısında bizler zorlanmaya başladık. Toptan kilosunu 43 liraya aldığımız karaciğeri parkende de 52,5 liraya alıyoruz. Bu rakamlar karşısında tarifede ciğer kebabının kilosu 15 lira ama biz 10 liraya satamıyoruz” dedi.

“KUŞBAŞI KEBABIN DÜRÜMÜ 16 CİĞER KEBABININ DÜRÜMÜ 15 LİRA”

Gaziantep Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül, tarifeye göre bugün kuşbaşı kebap dürümünün 16, ciğer kebabının dürümünün ise 15 liradan satıldığına dikkat çekti. Gül konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Kırmızı et ile sakatat ürünleri arasında bir fiyat farkı kalmadı. Biz tüm esnafımızla birlikte belirlenen tarifenin daha altında rakamlara satış yapıyoruz. Buna rağmen tüketicilerimiz artık eskisi gibi dışarıda yemek yeme yerine evlerinde karınlarını doyurma yolunu seçiyorlar. Fiyatlarda yaşanan artış karşısında Hazine Bakanlığımızın başlattığı indirim kampanyasına biz neredeyse yüzde 40 oranında destek vermiş oluyoruz.”

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
15.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin