Karaduman tahminini açıkladı

İl Genel Meclisinin son Başkanı Menderes Karaduman, 16 Nisan’da yapılacak olan...
Karaduman tahminini açıkladı

İl Genel Meclisinin son Başkanı Menderes Karaduman, 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylaması öncesinde tahmini açıkladı. Karaduman’a göre, Ak Parti’nin yüzde 49'un üzerindeki oylar MHP'den CHP'den, Saadet Partisi ve diğer kararsızlardan gelecek.

“BU SİSTEMDEN HERKES ŞİKAYETÇİ”

Nisan ayında yapılması planlanan referandum öncesi açıklamalarda bulunan Kapatılan İl Genel Meclisi’nin son Başkanı Menderes Karaduman, “Bu sistemden herkes şikayetçi. Madem şikayetçiyiz o zaman oyumuzun rengi elbette ki evet olmalı. Kimsenin tedirgin olmasına neden yok. Yeni sistemde demokrasi ve sistem daha iyi çalışacak ve tüm vatandaşlarımız memnun kalacak. Kimse kalkıp ta yok laiklik eden gidiyor yok cumhuriyet elden gidiyor diye tedirginlik yaratmasın. Sistemin daha iyi çalışabilmesi için yeni anayasa düzenlemesinin referandumdan geçmesi gerekiyor” diye konuştu.

“YENİ SİSTEMİ EN İYİ ŞEKİLDE TANITIYORUZ”

Menderes Karaduman açıklamasında, “Cumhurbaşkanlığı sistemini istemek ya da istememekten bahsedebilmek için öncelikle bu sistemi iyi tanımak ve anlamak gerekiyor. Öyle ki birçok kesim tarafından bu sistem halka yanlış anlatılıyor, Cumhuriyet ve milli iradeye düşman bir sistem olarak gösteriliyor, hatta Mustafa Kemal Atatürk'e ihanet boyutuna ulaştırılarak, yapılan kara propaganda ile halktan hayır oyu vermeleri isteniyor. Oysaki ortaya atılan başkanlık sistemi, ne bir rejim değişikliği, ne de Cumhuriyet'e aykırı bir sistem. Ayrıca teklif edilen sistemde milli iradenin zayıflaması gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi, milleti temsil eden meclisin yetkileri ve dolayısıyla gücü de artıyor. Ayrıca sürekli olarak yapılan sarayın yetkilerinin arttığı yönünde siyasette gerçeği yansıtmıyor. Güçler birliğinin sağlanması bir güç artışı olarak yorumlanmaktan ziyade, devletin tüm güçlerinin birbiri ile uyum içerisinde yürütülebilmesi adına olumlu bir değişim olarak değerlendirilmelidir. Biz tüm teşkilat bileşenleri olarak yeni sistemi en iyi şekilde kamuoyuna tanıtıyoruz” şeklinde konuştu.

“NEDEN HAYIR DİYORLAR?”

Karaduman açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “Nitekim, bu gerçeği yansıtmayan siyasetleri yapan güruhlar, vatana ve millete faydasına bakmadan hükümet tarafından sunulan her yeniliğe "İstemezük" felsefesiyle yaklaşıyor. Cumhurbaşkanlığı sistemine de ayrıntısına ve içeriğine bakmadan "istemezük" diyen kesim, dış güçlerle ve hatta terör örgütleri ile aynı ağızla konuşmaktan, aynı şeyleri savunmaktan hiçbir zaman imtina etmediği gibi şimdi de etmiyor. Ve ne hikmetse, terör örgütlerinin, Türkiye düşmanı batılı ülkelerin istemleri her zaman, her konu da, Türkiye'nin "İstemezükçüler" grubunun istemleri örtüşüyor. Cumhurbaşkanlığı sisteminin ülkemizin faydasına olduğunu anlamak için Türkiye düşmanlarının karşıt duruşuna bakmak dahi yetiyor iken, sandığa gidip evet demek, tabiki de hayır'dan daha hayırlıdır. Ayrıca anayasa değişikliğinde yer alan tüm maddelerin detaylı analizini de okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.”

ÖZEL HABER
Kubilay Han Demir
10.04.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin