Karalar Büyükşehir’e aday

Karalar Büyükşehir’e aday

Gaziantep’te ilçelerde yaşayanlarla sayıları 35 bini bulan abdallar 81 İl Davulcular Aşiretleri Derneği olarak örgütlendiler. Dernek Başkanı Mahmut Karalar’a davulcu aşiretinden büyük destek var. Karalar yaklaşan yerel seçimlerde derneklerin desteği ile Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak. 

“TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE VARIZ”

Gaziantep merkez, ilçeler ve köylerde yaşayan davulcu aşireti, toplumun belki de en yoksul kesimi. Daha düne kadar düğün çalarak ve çöpten hurda toplayarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan, toplumun bu unutulmuş ama bir o kadar renkli kesimi var olma mücadelelerini bir çatı etrafında toplanarak sürdürmeye çalışıyor. Bu amaçla Mahmut Karalar başkanlığında 81 İl Davulcu Aşireti Derneğini kurdular. Dernek çalışmaları kapsamında yaşanan sorunlara çözüm yolları arayan Karalar ve ekibi yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkan adayı olma kararı aldılar. Karalar önümüzdeki günlerde geniş katılımlı bir toplantı ile adaylığını açıklayacak.

“SORUNLARIN FARKINDAYIZ”

Başkan Mahmut Karalar, işsizlik ve gençlerin eğitimsizliğine dikkat çekerek, “Bizim aşiretimizin önemli kısmı düğün çalarak hayatını kazanıyor. Ancak Gaziantep’te düğün salonları çoğaldığı için eskisi gibi iş yapamıyoruz. Çöpten hurda toplamak da yasaklanınca 700-800 ailemiz mağdur oldu. Bu fakir insanlar hurda toplama işini sürdürmek için Ankara, İstanbul, Elazığ gibi kentlere gittiler, birçok aile de göç için sırada bekliyor” dedi. 

“AŞİRETİMİZ YAKLAŞIK 35 BİN KİŞİ”

Gaziantep’te yaşayan abdalların sayısının 35 bin civarında olduğuna dikkat çeken Karalar, “Örgütlü olduğumuz için şimdi sesimizi daha gür çıkartıyoruz. Gençlerimiz çok eğitimsiz, işsizlik ve fakirlik had safhada. Ben iktidar partisinden milletvekili aday adayı olduğum halde derdimizi kimseye anlatamadım. Gaziantep, Kahramanmaraş Türkoğlu, Hatay, Oğuzeli, İslahiye, Nurdağı, Keferdiz,  gibi pek çok il ve ilçede örgütlendik.  Barış, Karşıyaka, Serinevler, Çıksorut, Yukarıbayır başta olmak üzere birçok mahallede varız. 10 dernek başkanı topladığı 10 bin imza ile dernek başkanı olarak bana destek veriyorlar. Bu kararlılık nedeniyle yerel seçimlerde bağımsız belediye başkan adayı olarak yarışacağım. Horasan’dan gelmiş Türkmen aşireti olarak Türkiye’nin her yerinde varız. Bu varlığımızı ve gücümüzü seçimlerde göstermek istiyoruz. Tüm siyasi partilere eşit mesafedeyiz.  Ancak, kendi adayımızı çıkararak yerel seçimlerde varlığımızı ve gücümüzü ispatlayacağız” şeklinde konuştu.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
9.09.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin