Kartal heykelleri büyük ilgi görüyor

Kartal heykelleri büyük ilgi görüyor

Gaziantep Bakırcılar Çarşısında bulunan hediyelik eşya satıcısı Meftun Çarlı’ın ürettiği kartal heykelleri yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Çarlı, “Hediyelik eşyalarımızın hemen hemen hepsi ilgi görüyor ama kartal heykelleri daha çok ilgi görüyor” dedi.

BAKIRCILAR ÇARŞISINDA YERLİ VE YABANCI TURİSTLER BÜYÜK İLGİ GÖSTERİYOR

Bakırcılar Çarşısında hediyelik eşya satan Meftun Çarlı, eski objelere olan merakının mekanik saatlerle başladığını söyledi. Geçmişe büyük bir merak duyduğunu anlatan Çarlı, “Geçmişe olan sevdanın sonu yok. Saatle başladık, şimdi sayısız eşyamız oldu” dedi. Antika objelere özellikle gençlerin de ilgi göstermeye başladığını ifade eden Çarlı, “Gençler arasında eskiye özlem başladı. 70'li ve 80'li yıllar gençlerin eskiye rağbet etmesinde etkili olan tarihler. Şimdi gençler eski dönemlere ait objeleri takip ediyor ve almaya çalışıyor” dedi. Tarihi eşyalara talep olunca satışların arttığını ifade eden Çarlı, "Satışlar olunca bizim de piyasadan temin etme kanallarımız çoğaldı. Genellikle evlerden ya da hurdacılardan eski eşyaları temin ediyoruz. Bazen de antikacı esnaf kendi aramızda temin etme fırsatı buluyoruz" dedi.

GEÇMİŞE DAİR ARANAN HER ŞEY BURADA

Meftun Çarlı, yaptıkları işin antikacılık olmadığının altını çizerek, “Biz geçmiş zaman seyyahlarıyız. Burada kanunla belirlenmiş olan sınırın altındaki tarihi eşyalara zaten elimizi sürmeyiz, onların yerleri müzedir. Bu işe ticari olarak bakmamak gerek. Merakınız olacak, ilginiz olacak ve seveceksiniz. Bu işin sizi heyecanlandırması gerek. Şu an bir daireyi dolduracak kadar eşyam oldu” dedi. Geçmişe ait her objenin bir hikayesi olduğunu söyleyen Çarlı, "Bu hikayelere ulaşabildiğiniz zaman bulduğunuz eşyalar değerli oluyor. Aslında eski eşyalara sahip çıkmak savurganlığı önleyici bir şey. Alıp atacaksınız hurda olacak. Siz alıp onu koruyorsunuz ve bu tamamen bir hobi" şeklinde konuştu. Gençlerin eski eşyalara sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Çarlı, "Gençler muhakkak geçmişten kendilerini ilgilendiren, hoşlarına giden objeleri toplasınlar. Bir raf, bir dolap yapsınlar. Ellerine geçen objeler belki ileride çok değerlenebilir. Hem para kazanabilirler hem de geçmişlerine sahip olurlar" şeklinde konuştu.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
7.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin