“Kayıt dışıyla birlikte mücadele edelim”

“Kayıt dışıyla birlikte mücadele edelim”

Gaziantep Berberler Odası Başkanı Hacı Darıcı, Şahinbey'de 81, Şehitkamil'de 57 tane Suriyeli berberin işyeri açtığını ve kayıtsız çalıştığını öne sürdü. Darıcı, kayıtsız çalışanlarla ilgili denetimlerin artırılmasını istedi.

Darıcı, oda olarak bu konuda gerekli çalışmaları yaptıklarını belirtirken, "Bunlar aç kalsınlar demiyoruz. Kayıt altına alınmalarını istiyoruz" dedi. Oda olarak Gaziantep'te kaçak berber ve kayıtsız çalışan Suriyeli berberlerle ilgili çalışmalarını sürdüdüklerini dile getiren Hacı Darıcı, "Şahinbey bölgesinde 81 tane Suriyeli berberlerin işyeri açtığını tesbit ettik. Yine Şehitkamil'de 57 tane Suriyeli berber işyeri açmış. Bunları tek tek tesbit ettik. Bunlar aç kalmasınlar. Ancak bütün evrağı tamam olan Türk işyerlerinin karşısına geçiyor, berber dükkanı açıyorlar. Biz bunların kayıt altına alınmasını, kanun çerçevesinde çalışmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Suriyeli işlerlerine yaptıkları denetimlerde hijyenik olmayan manzaralarla karşılaştıklarını anlatan Hacı Darıcı, "Yaptığımız denetimlerimizde Suriyelilerin açtığı berber dükkanlarında hijyen yok. İçeride sigara içiliyor, enerji içiliyor, hatta içeride yatılıyor. Bunların tuvalete bile nereye gittileri belirsiz" dedi. Suriyeli berberlere fiyatı ucuz olduğu için bizim vatandaşlarımızdan az da olsa giden olduğunu dile getiren Hacı Darıcı, "Bunlar 3-5 liraya traş ediyor. Biz bunların adreslerini belediyeler, esnaf odalar birliğine bire bir bildirdik. Artık üst kurumlardn ve resmi kurumlardan bunlara bir çare bulmalarını istiyoruz" dedi.

Darıcı, şehrimizde 1300'ün üzerinde kayıt altında berber esnafı olduğunu, 200'ün üzerinde ise kayıtdışı çalışan işyerinin bulunduğunu dile getirdi. Darıcı, Suriyelilerden da işyeri kapatanlar olduğuna vurgu yaparak, "Bir adreste bulduğumuzu ikinci defa aynı adreste bulamıyoruz. Sürekli el değiştiriyorlar" dedi.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
14.03.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin