KEBAP ÇILGINLIĞI!

KEBAP ÇILGINLIĞI!

Resmi görüp bedava dağıtıldığını sanmayın. Burası şehrimizde yıllardır sadece Ramazanda kebap yapan bir kasabının önü, üstelik iftarda da satılmıyor. Sadece sahurda!

Yaptığı kebapların kalitesi ve lezzetiyle kısa bir sürede tüm Gaziantep’e ismini duyuran bu mekan, Kalealtı’ndan Türktepe’ye çıkan yokuşun başındaki Servet Ustaya ait İnci Kasap.

KALİFİYE ELEMAN, KALİFİYE ÜRÜN, KALİFİYE HİZMET

Yaklaşık 8 yıldır aynı tempo ve aynı kaliteyle tüm şehre hizmet veren bu işyeri eleman bakımından da zengin. Kasapta çalışanların yanı sıra sadece Ramazan için 20 ekstra eleman takviyesi yapılıyor. Üstelik bu çalışanların büyük çoğunluğu, Ramazan nedeniyle kendi işyerini kapatan ustalardan oluşuyor.
 
HAZIRLIK ÖĞLE SAATLERİNDE BAŞLIYOR
 
Öğleye kadar kasap dükkanı ve geceki kebap yapımı için gereken et, ciğer, sebze temin edildikten sonra, öğleden sonra ustalar hazırlıklara başlıyor. Sırf kebapları akşama kadar saplayıp yetiştirmek için 6 kalifiye usta hızlı ve seri bir şekilde çalışıyor. Şişlerin dizaynına da özen gösteren ustalar, hepsinin aynı gramajda, aynı görüntüde ve aynı ölçüde şişlere dizilmesinin yanı sıra, tezgahtaki görüntülerini de titizlikle düzenliyor.
 
SEBZELER İYİCE YIKANDIKTAN SONRA DOĞRANIYOR
 
Hijyene de önem verilen bu mekanda, üç usta da sebzelerin yıkanıp, doğranmasından sorumlu. Büyük bir titizlikle temizlenen maydanoz, soğan, domates, limon ve yeşil biberler doğranıp hazırlandıktan sonra, sanki panayır yerine çıkarılır gibi masaların üzerine servis ediliyor.
 
HAZIRLIKLAR BİTTİĞİNDE İFTAR VAKTİ GELMİŞ OLUYOR
 
Tüm bu hazırlıklar iftara kadar tamamlanıyor. Fakat işyerindeki kural, iftarda satış yok. İftar vakti elemanlar hep birlikte orucunu açıp bir müddet dinlendikten sonra, saat 21.00 sularında mangal tütmeye başlıyor. Saat 12.00’a kadar belirli bir ivme ile devam eden kebap satışı, 12.00’dan sonra yerini aşırı bir kalabalığa, hatta izdihama çeviriyor. Bu tempo saat 03.00’a kadar devam ediyor.
 
8 YILDIR AYNI TEMPO İLE MÜŞTERİ AĞIRLIYOR
 
Yaklaşık 8 yıldır aynı kalite ve tempoda hizmet veren mekan, sadece bölge halkına değil, tüm şehre hatta yerli ve yabancı turistlere de hizmet veriyor. Kebaptan vazgeçemeyen ve evinin balkonunda kebap yapamayan aileler, açık havada taze ve kaliteli kebap yiyerek sahuru burada yapıyor.
 
İZDİHAM YAŞANIYOR
 
Çılgınlık olarak da nitelendirebilecek bu kebap yeme merakı, saat 01.00 gibi izdihama dönüşebilecek bir hal alıyor. Tam 6 usta mangalda pişirmeye yetiştiremiyor ve müşteriler tükenme kaygısıyla şişleri ellerine alıp mangal başlarında sıra bekliyor.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
27.05.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin