Kemal Kılıçdaroğlu, “İşsizlik bir insanın umudunu tamamen kaybetmesidir”

Kemal Kılıçdaroğlu, “İşsizlik bir insanın umudunu tamamen kaybetmesidir”

TBMM grup toplantısında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantepli Eyüp Dal’ın işsizlik nedeniyle kendisini yakarak yaşamına son vermesinin oldukça üzücü bir olay olduğunu söyledi.

“BİR İNSAN KENDİ HAYATINA NİYE SON VERMEK İSTER?”

Konuşmasında 2018 ve 2019 yıllarında işsizlik nedeniyle intihar girişiminde bulunan ve yaşamına son veren vatandaşları sıralayan Kılıçdaroğlu, "Bunları haber yapmayın diyorlar. Sanıyorlar ki herkes sarayda lale devri yaşıyor" ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, “İşsizlerin sorunlarını anlamak çok kolay değildir. İşsiz birinin akşam eve gittiği zaman eve ekmek götürememesi ne demektir? Çaresizlik içinde kendini yakanlar var. Kaç kişi yaktı kendini acaba? Biz bazen televizyonlarda görüyoruz, bazen gazetelerin 3. sayfalarında görüyoruz, internet sitelerinde görüyoruz ve unutuyoruz. Ve bir süre sonra tamamını unutuyoruz. Toplum vicdanına seslenmemiz gerekiyor. Bir insan kendisini niye yakar? Bir insan kendi hayatına niye son vermek ister?” dedi.

“O ANNENİN EN AZ YÜREĞİ KADAR YÜREĞİMİZ YANIYOR”

Kılıçdaroğlu açıklamasını şu şekilde sürdürdü;
“Eski bir hükümlü, İş-Kur'a başvuruyor, belediyeye başvuruyor, iş bulamıyor. O da kendisini yakıyor. 4 gün yoğun bakımda kalıyor, Kurtarılamıyor ve ölüyor. Annesi şöyle söylüyor: 'Oğlum ortalama 5 yıldır iş arıyordu. Geçenlerde bir fabrikadan kendisini aradıklarını ve işe başlayacağını gülerek anlatan oğlum, daha sonra buradan da ret cevabı almıştı. Yüreğimiz yanıyor. Ölen bir köpeğe bile insanlık üzülürken benim oğlum için bir tek belediye yönetici gelip başsağlığı dilemedi. İşsizlik bir insanın umudunu tamamen kaybetmesidir. İşsizlik kendi geleceğini yurt dışında aramaktır.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
20.05.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin