KENDİ KÜÇÜK FİYATI BALİNA

Balıklar tezgahlara düşünce, gözler hamsi fiyatına çevrildi
KENDİ KÜÇÜK FİYATI BALİNA

Avlanma yasağının kalkmasından kısa bir süre balıklar tüm yurtta tezgahlardaki yerini aldı. Gazianteplinin ve genelde herkesin en çok tercih ettiği balık olan hamsi ise 18 liraya yaklaşan kilo fiyatıyla cep yaktı.

Yurdumuzda 15 Eylül’den itibaren avlanma yasağın kalkmasıyla beraber balık tezgahları da dolmaya başladı. Tezgahların dolmasıyla birlikte geçtiğimiz aylarda el yakan balık fiyatları da yarı yarıya düşünce, vatandaşlar da sofralarını balıkla süslemek için tezgahlara yürüdü. 


TEZGAHLARDA OLMAYAN BALIK ÇEŞİDİ YOK

Bilindiği üzere balık sezonunun 15 Nisan’da kapanmıştı ve 1 Eylül’de ise Marmara, Ege ve Karadeniz’de yasak kalkmıştı. 15 Eylül’den itibaren Akdeniz’de de yasak bitince tüm yurtta avlanma yasağı tamamen kalkmış oldu.

Havaların sıcak olması nedeniyle bazı balıkçıların yavaş yavaş avlanmaya başlamasının yanı sıra büyük teknelerle de avlanmaya başladı.
Balıkçıların tam kapasite çalışmamalarına rağmen bol miktarda balık avlanması gerçekleşmesi ise bu yılın bereketli geçeceğini gösteriyor.
Şu anda tezgahlarda yerini almış vaziyette. Barbunya, gümüş, çupra, levrek, kefal, istavrit, mezgit, palamut, hamsi, kalamar ve karidese kadar her çeşit balık, balıkçılarda müşterisini bekliyor. Balıkçılar önümüzdeki günlerde balığın daha da artacağını ümit ederken, bunun fiyatlara da yansıması bekleniyor.

FİYATLAR YÜZDE ELLİ UCUZLADI

Yazın 40 liraya, 50 liraya giden barbun 25 lira. Palamut 25 lira, hamsi 18 lira, sardalye 15 lira arasında gidiyor. Çupra-levrek 50 lirayken şu an 20-25 lira. Fiyatlarda yüzde 50 kadar bir düşüş var.

BALIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Haftada en az iki kez balık yiyorsanız, sağlığınızı koruyorsunuz demektir. Yapılan araştırmalar düzenli olarak balık yemenin fiziksel ve ruhsal sağlığımıza iyi geldiğini gösteriyor.

SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ

Kalp hastalığını ve felci önler.
Kolesterol metabolizmasını ayarlar.
kalp ve damar hastalıklarına karşı korunma sağlar.
Kemikler için yararlıdır.
Şeker hastaları için yararlıdır.
Astım tehlikesini azaltır.
Prostat kanserini önler.
Kırışıklara karşı etkilidir.

Öte yandan uzmanlar balık yemenin mutluluk ve enerji kaynağı olduğunu da belirtiyor. İçerdiği Serotonin 'rahatlık, mutluluk' hisleriyle bağlantılı önemli bir sinir iletkeni olduğu belirtiliyor.
Ayrıca 11 ülkede yürütülen araştırmalar, depresyon oranıyla tüketilen balık miktarının ters orantılı olduğu ortaya çıkmış vaziyette.

Ayrıca yapılan araştırmalarda balık yiyen kadınların çocukları daha zeki olduğu da ispatlanmış. Balıktaki yağ oranının az olması da kilo almak istemeyenler için balığı daha cazip hale getiriyor.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
11.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin