KENT YENİDEN PLANLANACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye sınırı kapsamında 1/100000 ölçekli Gaziantep İl Çevre Düzeni Planı çalışmaları devam ediyor. 6 yıl önce kapatılan İl Genel Meclisi tarafından hazırlanan...
KENT YENİDEN PLANLANACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediye sınırı kapsamında 1/100000 ölçekli Gaziantep İl Çevre Düzeni Planı çalışmaları devam ediyor. 6 yıl önce kapatılan İl Genel Meclisi tarafından hazırlanan, Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi başkanlığı tarafından imza altına alınan çevre düzenli planının yeniden yapılması kararlaştırıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen çalışmalar çerçevesinde tek sorun ise planlama çalışmalarında ilçe belediyeleri ile bazı noktalarda uzlaşı sağlanamaması.

İLÇE BELEDİYELERİYLE BAZI NOKTALARDA UZLAŞMA SAĞLANAMIYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce çevre düzenini yapan firmaya yaptırılan 1/100000 ölçekli Gaziantep İl Çevre Düzeni Planı çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor. 6 yıl önce yapılan çevre düzeni planının bazı alanlarında mülk sahipleri tarafından İdare Mahkemesine açılan davalar ret edilmişti. Dönemin İl genel Meclisi tarafından iktidar ve muhalefet üyelerinin oybirliğiyle kabul edilen ve ardından Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak imza altına alınarak hayata geçirilen çevre düzeni planının yeniden revize edilmesi tartışma konusu oldu. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan yeni çevre planına bazı ilçe belediyelerinden itirazlar geldiği iddia edilirken, büyükşehir belediye yönetimi yaşanan itirazlarla ilgili olarak belediye başkanlarıyla görüşmelerini sürdürüyor.

ÇEVRE DÜZENİ PLAN ÇALIŞMALARI NE ZAMAN TAMAMLANACAK?

Son 6 aydır Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde yer alan plan çalışmaları tamamlanamadığı için meclis komisyonuna ek süreler veriliyor. 1/100000 ölçekli Gaziantep İl Çevre Düzeni Planı çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Büyükşehir Belediyesi yönetimi ilçe belediyeleriyle tam anlamıyla uzlaşı sağlamasının ardından plan çalışmalarının kısa sürede tamamlanabileceği dile getiriliyor. Kentin 6 yıl öncesinden bu kadar büyümediği ve nüfusunun artmadığına dikkat çeken yetkililer, 1/100000 ölçekli Gaziantep İl Çevre Düzeni Planı çalışmalarının mecburiyetten yapıldığına dikkat çektiler. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, çevre düzeni planının kentin büyümesine eş değerde yapıldığına dikkat çekerken, çevre düzeni planlarının belediyeler tarafından her 5 yılda bir yapılabileceğine dikkat çektiler.

ÖZEL HABER
Bülent Öner
11.05.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin