KENTSEL YIKIM!

İnönü Caddesi ile Hoşgör ve Savcılı Mahalleleri arasında kalan alanda gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında alınan bölge savaş alanı gibi görünüyor.
KENTSEL YIKIM!

İnönü Caddesi ile Hoşgör ve Savcılı Mahalleleri arasında kalan alanda gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm Projesi olduğu yerde sayıyor. Bölgede madde bağımlılarının yanı sıra suç unsurlarının kol gezdiği ve bu nedenle bölge sakinlerinin huzursuz oldukları kaydedildi. Bölgede projenin henüz tamamlanamaması nedeniyle yaşanan sorunları her geçen gün artarken, projenin bir an önce tamamlanması ve metruk evlerin yıkılması isteniyor.

BÖLGE SUÇ UNSURLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Savaş alanını andıran görüntüleriyle dikkat çeken bölgede daha önce oto tamircileri yer alıyordu. Karataş Sanayi Bölgesinin oluşmasının ardından buradaki esnaf yerlerini boşaltarak sanayi alanlarına taşınmışlardı. Yıllar önce gerçekleştirilen bu taşınmanın ardından çok sayıda işyeri ve ev kamulaştırılarak yıkıldı. Geride kalan yapılar ise harabe şekilde madde bağımlıları ile evsizlere ev sahipliği yapıyor. Bölgede yaşayan vatandaşların önemli bölümü bu görüntüden memnun değil. Suriyeli göçmen vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı bu bölgede suç unsurları cirit atıyor.

KILINÇOĞLU MAHALLESİNDE DE AYNI SORUNLAR YAŞANIYOR

Madde bağımlılarının metruk evlerde konakladığına dikkat çeken bölge sakinleri yıkım çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını istiyorlar. Şahinbey ilçesinde depreme karşı riskli alan olarak ilan edilen bölgelerde kamulaştırma çalışmalarının yanı sıra yıkım çalışmaları da aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Riskli alanlar arasında yer alan birçok bölgede yıkılan konutların yeri harabeye döndü. Mahalle sakinleri bu görüntüden rahatsız ama en büyük şikayet ise madde bağımlılarından. Kent genelinde depreme karşı riskli alan olarak ilan edilen bölgelerin arasında yer alan Kılıçoğlu Mahallesi’nde ortaya çıkan bu görüntü bölge sakinlerini rahatsız ediyor. Önemli bir alanı mağaralar üzerine kurulu olan Kılıçoğlu Mahallesi’nde yıkımı tamamlanan veya devam eden konutlardan geriye kalan bu görüntüden rahatsız olduklarını açıklayan bölge sakinleri, “İlçe belediyemizden yıkım çalışmalarının kısa sürede tamamlamalarını ve ortaya konacak projelerin acilen hayata geçirmelerini istiyoruz” diye konuştular.

ŞAHİNBEY İLÇESİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM
ALANLARI DAHA ÖNCEDEN BELİRLENMİŞTİ

Gaziantep'te kentsel dönüşüm olacak yerler ve mahalleler belirlenmişti. Yaklaşık 115 bin kişiyi doğrudan etkileyecek olan Gaziantep kentsel dönüşüm çalışmalarının da riskli ilan edilen 34 mahallede 414,27 hektar alan içerisinde toplam 18 bin 707 adet binada kentsel dönüşüm yapılması bekleniyor. 6306 Sayılı kanun kapsamında ilan edilen riskli alanlar; Aydınlar, Kurtuluş, Saçaklı, Oğuzlar, Şenyurt, İsmetpaşa, Aydınbaba, Gündoğdu, Sultanselim, Yavuzlar, Alibaba, Kılınçoğlu Delbes, Daracık, Ulucanlar, Ünaldı, Gümüştekin, Gültepe, Hoşgör, Kolejtepe, Yukarıbayır, Süleyman Şah, Savcılı, Etiler, Çamlıca, Sakarya, Nuripazarbaşı, Kurtuluş, Saçaklı, Özdemirbey, Cemal Gürsel, Kıbrıs, Kahvelipınar, Dumlupınar Mahallelerinde toplam 414.27 hektar alan olarak belirlendi.

KANUN KAPSAMINDA HANGİ MAHALLELERDE
KENTSEL DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Şehitkamil ilçesinde ise 5393 Sayılı kanun uygulaması kapsamında; Umut Mahallesi, Çıksorut, Seyrantepe, İpekyolu, Onat Kutlar, Beylerbeyi, Bedirkent, Taşlıca, Sinan, Gollüce, Halep Bulvarı, Kilis Yolu, Tepebaşı, Kozanlı, Ortatepe, Etiler, Perilikaya, Serinevler, Türktepe, Özdemirbey, Bağlarbaşı, Geneyik, Oğuzlar kentsel dönüşüm alanlarında toplam 2652 hektar alan. 5366 Sayılı Kanun Uygulaması kapsamında; Tepebaşı, Eyüpoğlu ve Bey Mahallelerinde 5 hektar olmak üzere Gaziantep ilinde toplam 3071.27 hektar alan kentsel dönüşüm kapsamında yer alıyor.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
26.11.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin