Kılınçoğlu, Hoşgör ve Kahvelipınar Şahinbey’den çözüm bekliyor

Kılınçoğlu, Hoşgör ve Kahvelipınar Şahinbey’den çözüm bekliyor

Vatandaşlar Şahinbey Belediyesinin Kahvelipınar, Hoşgör ve Kılınçoğlu bölgelerinde sürdürdüğü kent dönüşüm çalışmalarında hızlı davranmasını istiyorlar. Kentsel dönüşüm çalışmalarının sürdüğü bölgelerde yıkık-dökük yapılar başta madde bağımlılarına ev sahipliği yaparken genel görüntü ise huzursuzluğa yol açıyor.

NEDEN TAMAMLANAMIYOR?

Kahvelipınar, Hoşgör ve Kılınçoğlu bölgelerinde yaşayan vatandşların önemli bölümü Kentsel Dönüşüm Projesi’nden dertli. İstimlak edilen mahallede bazı vatandaşların hakları verilirken bazıları ise belediye ile mahkemelik oldu. İddialara göre belediye evleri alırken vatandaşların hakkı olan parayı vermedi. Mahallede evler boşalmasına rağmen yıllarca yıkılmadı ve madde bağımlılarının evi haline geldi.  uyuşturucu satanlar, madde bağımlıları mahalledeki boş binalarda barınıyor. Mahalle aynı zamanda hırsızların da uğrak yeri haline geldi. Vatandaşlar enkazın bir an önce kaldırılmasını isterken boşalan evlerin de yıkılması gerektiğini söylüyor.

ÇOCUK ÖLÜRSE HESABINI KİM VERECEK?

Mahallede sorunlar sadece bununla da sınırlı değil. Bazı binalar yarı yıkılmış vaziyette duruyor. Çocuklar bu binalarda oyun oynarken, mahalleli kuvvetli bir yağışta binanın çocukların üzerini yıkılabileceğini söyledi ve “Yağmur yağsa kesinlikle yıkılır. Yıkılıp da dört beş çocuk öldüğü zaman bunun hesabını kim verecek? Burası tehlike saçıyor. Bir an önce burası temizlenmelidir” ifadesini kullandılar.

EN ÇOK ŞİKAYET İSE KILINOĞLU MAHALLESİNDEN GELİYOR

Madde bağımlılarının metruk evlerde konakladığına dikkat çeken bölge sakinleri yıkım çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını istiyorlar. Şahinbey ilçesinde depreme karşı riskli alan olarak ilan edilen bölgelerde kamulaştırma çalışmalarının yanı sıra yıkım çalışmaları da aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Riskli alanlar arasında yer alan Kılıçoğlu Mahallesi’nde yıkılan konutların yeri harabeye döndü. Mahalle sakinleri bu görüntüden rahatsız ama en büyük şikayet ise madde bağımlılarından. Kent genelinde depreme karşı riskli alan olarak ilan edilen bölgelerin arasında yer alan Kılıçoğlu Mahallesi’nde ortaya çıkan bu görüntü bölge sakinlerini rahatsız ediyor. Önemli bir alanı mağaralar üzerine kurulu olan Kılıçoğlu Mahallesi’nde yıkımı tamamlanan veya devam eden konutlardan geriye kalan bu görüntüden rahatsız olduklarını açıklayan bölge sakinleri, “İlçe belediyemizden yıkım çalışmalarının kısa sürede tamamlamalarını ve ortaya konacak projelerin acilen hayata geçirmelerini istiyoruz” diye konuştular.

ŞAHİNBEY’DE HANGİ ALANLARDA KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULANACAK

Gaziantep'te kentsel dönüşüm olacak yerler ve mahalleler belirlenmişti. Yaklaşık 115 bin kişiyi doğrudan etkileyecek olan Gaziantep kentsel dönüşüm çalışmalarının da riskli ilan edilen 34 mahallede 414,27 hektar alan içerisinde toplam 18 bin 707 adet binada kentsel dönüşüm yapılması bekleniyor. 6306 Sayılı kanun kapsamında ilan edilen riskli alanlar; Aydınlar, Kurtuluş, Saçaklı, Oğuzlar, Şenyurt, İsmetpaşa, Aydınbaba, Gündoğdu, Sultanselim, Yavuzlar, Alibaba, Kılınçoğlu Delbes, Daracık, Ulucanlar, Ünaldı, Gümüştekin, Gültepe, Hoşgör, Kolejtepe, Yukarıbayır, Süleyman Şah, Savcılı, Etiler, Çamlıca, Sakarya, Nuripazarbaşı, Kurtuluş, Saçaklı, Özdemirbey, Cemal Gürsel, Kıbrıs, Kahvelipınar, Dumlupınar Mahallelerinde toplam 414.27 hektar alan olarak belirlendi.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
9.02.2020

Yorumlar

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin