Kırmızı et neden pahalandı?

Kırmızı etin kilosunun son aylarda 50 liranın üzerine çıkması üzerine Gaziantep’te et satışı...
Kırmızı et neden pahalandı?

Kırmızı etin kilosunun son aylarda 50 liranın üzerine çıkması üzerine Gaziantep’te et satışı düşerken buna bağlı olarak koyun kesimi azaldı. Canlı koyunda fiyatın 17 liradan satıldığına dikkat çeken canlı hayvan satıcıları bu rakamın toptan olması halinde ise kilo fiyatının 15 lira 50 kuruşa indiğine dikkat çektiler.

GÜNLÜK KESİM ORANINDA CİDDİ BİR DÜŞÜŞ YAŞANIYOR

Gaziantep’te günlük kesimin 150 ile 200 arasında değiştiğine dikkat çeken yetkililer kesimlerin düşme nedenin alım gücünün düşmesi ve fiyatların yükselmesine bağlıyorlar. Koyun kesiminin düşmesi nedeniyle kentte faaliyet gösteren kasaplar ise kendileri işyerlerinin potansiyeline göre kesim yaptıkları dile getirildi. Kent genelinde kasapların kendi kesimleriyle birlikte ortalama kesim sayısı ise 350 ile 500 arasında değişiyor. Kırmızı ette yaşanan fiyat artışından dolayı ise en çok sıkıntıyı vatandaş çekiyor. Kırmızı etten uzaklaşan Gaziantepliler beyaz ete rağbet göstermeye başladılar. Vatandaşlar özellikle daha ucuz olan tavuk etine rağbet gösterirken kırmızı etten her geçen gün biraz daha uzaklaşmaya başladılar.

KIRMIZI ETTE ÖZELLİKLE KIYMAYA DİKKAT!

Gaziantep’te kırmızı ette yaşanan fiyat artışı karşısında bazı kasapların özellikle kıyma etinde tavuk taşlığı kullanmaya başladığı kaydedildi. Tavuk taşlığının kullanıldığı hazır kıymanın fiyatını 20 ile 25 lira arasında değişen rakamlara satan bazı kasaplar ise vatandaşları aldatıyor. Bu konuda İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından hazır kıymaya yönelik denetimlerin aralıksız sürdürüldüğü Gaziantep’te çok sayıda kasaba bu konuda ceza kesildi. Vatandaşların hazır kıyma almamaları konusunda uyaran yetkililer hazır kıymanın hileli olduğunu, hazır kıyma almak isteyen vatandaşları mutlaka eti çektirerek almaları gerektiği konusunda uyardılar.

ÖZEL HABER
Zeynep Keskin
21.04.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin