KISA MESAJA CEZA YAĞDI!

Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü vatandaşın şikayetleri doğrultusunda cep telefonlarına gelen ticari amaçlı kısa mesajlardan dolayı firmalara para cezası yağdırdı.
KISA MESAJA CEZA YAĞDI!

Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü şikayetler doğrultusunda vatandaşların cep telefonlarına ticari içerikli kısa mesaj yollayan firmalara 1 milyon liraya yakın idari para cezası uyguladı. Ticaret İl Müdürlüğünden yapılan bilgilendirmede son dönemde ise değerlendirilen 35 şikayet karşısında 65 bin lira para cezasının uygulandığı dile getirildi.

ŞİKAYET SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi (TİSS) üzerinden önceki yıl yapılan şikayet sayısı bu yıl katlandı. Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü gelen şikayetleri göz önünde tutarak firmalara para cezası yağdırdı. TİSS, Bakanlığın internet sitesi üzerinden başvurusu yapılmasına olanak sağlıyor. Bu sistemle şikayet başvurularının elektronik ortamda kolay ve etkin şekilde alınması, ticaret il müdürlüklerince yürütülen inceleme sürecinin takip edilmesi, şikayet başvurularına ilişkin istatistiki bilgilerin oluşturulabilmesi mümkün hale geldi.

KAYDEDİLEN E-TİCARET SİTESİ ARTIYOR

Öte yandan, e-ticaret yapan sitelerin kayıt altına alınması amacıyla oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), 4 Aralık 2017'de hizmete girdi. Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıların kayıt altına alınması, e-ticaret verilerinin toplanması ve bu verilerin işlenerek istatistiksel bilgilere dönüştürülmesi amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan bilgi sistemidir. ETBİS, Türkiye üzerindeki e-ticaret firmalarını kayıt altına alarak, tüketicilerin internet üzerinden güvenli bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlamayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra e-ticaret sektörüne yönelik istatistiklerin toplanması ve internet üzerindeki sahtecilikler ile kayıt dışılığın önüne geçmek de amaçlanıyor. Bu platform sayesinde vatandaşlar, e-ticaret firmaları hakkında bilgi edinerek, daha güvenli bir şekilde de alışveriş yapmaya devam edebilecekler.

GÜNDEM
Bülent Öner
25.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin