“Kışın dondurma tüketin”

“Kışın dondurma tüketin”

Gaziantep Helvacılar ve Dondurmacılar Odası Başkanı Emin Özlü, “Dört mevsim iyi bir atıştırmalık ve ara öğün alternatifi olan dondurmayı, kışın da beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz. Türkiye dondurma tüketiminde sezonsallığın en fazla olduğu ülkelerden biri. Bunun nedeni ise kışın dondurma yemenin üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açtığına dair yaygın inanıştır” dedi.

“BİLİMSEL BİR İLİŞKİ MEVCUT DEĞİL”

“Oysa inanılanın aksine soğuk sıvı ya da yiyecek tüketimi ile üst solunum yolu enfeksiyonu arasında kanıtlanmış bilimsel bir ilişki mevcut değil. Kişi başı dondurma tüketimi İsveç, Kanada, Finlandiya, Norveç gibi soğuk ülkelerde Türkiye'nin yaklaşık üç katı ve yaz-kış devam ediyor. Örneğin kişi başı dondurma tüketimi Türkiye'de 3.5 litre iken, en çok kar ve soğuk havaya maruz kalan ülkelerden Finlandiya'da 9 litre” şeklinde konuşan Gaziantep Helvacılar ve Dondurmacılar Odası Başkanı Emin Özlü sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Dondurma bir buz kalıbı değildir, bunu doğal yapısından anlamak mümkün. Dondurmanın içinde küçük kabarcıklar halinde dağıtılmış hava, dondurmaya hacim verir, kendine özel bir kıvam ve yumuşaklık sağlar. Ağzınızın içi 37 derecedir, bu sayede dondurma ağzımızda erimeye başlar, boğazımızdan geçene kadar ısısı yükselir. Bu sayede boğaz ağrısına neden olmaz. Hatta dondurmanın çocuklarda özellikle bademcik ameliyatı sonrası oluşan boğaz ağrısını hafifletmek için tüketilebileceği belirtiliyor. Bademcik ameliyatı olan 92 çocuk üzerinde yapılan klinik bir çalışmaya göre, dondurma tüketildikten sonra bir saat sonra boğaz ağrısı azalıyor.”

“DENETİMSİZ DONDURMA CİDDİ RAHATSIZLIĞA YOL AÇAR”

“Süt ürünleri çabuk bozulan ve faydalı özelliklerini hızla yitiren gıdalardır. Denetimsiz ve kontrolsüz olarak üretilen dondurmalar bu yüzden çok ciddi sağlık riski oluşturur” şeklinde konuşan Gaziantep Helvacılar ve Dondurmacılar Odası Başkanı Emin Özlü sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bu sebeple paketli ve etiketlenmiş bilindik markalardan alınan dondurmaları tercih edin. Hijyenik şartlarda üretilmiş ve uygun koşullarda soğuk zinciri kırılmadan saklanan paketli dondurmalar, gönül rahatlığı ile tercih edilebilecek güvenli besinlerdir. Uzmanlar dondurma seçerken besin etiket bilgileri paket arkasında belirtilen, hijyenik koşullarda üretilmiş, güvenilir markalı paketli dondurmaları tercih etmeyi tavsiye ediliyor. Bir araştırmaya göre, dondurma yemek, beyinde mutlulukla ilgili bölgeleri harekete geçiriyor. Dondurmanın haz merkezini uyararak keyif ve mutluluk ile bağlantısı bulunduğunu ortaya koyan bir araştırmada mekanizma şu şekilde açıklanmaktadır: Soğuk ağızda hissedildiğinde serinletici bir etki yaratır, susuzluğu giderme mekanizmasına etkisiyle kişinin keyifli bir deneyim yaşamasını sağlar. Çalışmalar, beyindeki haz merkezinin dondurma yenildiği zaman aktif hale geldiğini göstermektedir. Kişinin kendini iyi hissedip mutlu olması daha sağlıklı olmasını da sağlar. Evde veya işte çalışırken atıştırmalık arayışına girebiliriz. Böyle durumlarda dondurma sütlü bir tatlı alternatifi olarak keyifli bir ara öğündür. Gün içerisinde ara öğün yapanlardansanız günlük enerji ihtiyacınıza göre bir porsiyon yani iki top dondurma ya da paketli bir adet dondurma tercih edebilirsiniz. Hatta aynı lezzet ve keyiften vazgeçmeden daha az kalori almak istiyorsanız paketli dondurmaların mini boylarını da rahatlıkla beslenme düzeninizde yer verebilirsiniz.”

“ÇOCUKLARDA ARA ÖĞÜN OLARAK YEDİRİLEBİLİR”

Özlü açıklamasında, “Büyüme çağındaki çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini tamamlayabilmeleri için, beslenmelerinin yeterli ve dengeli şekilde özenle planlanması gerekir. Çocuklar, enerji ve besin ögelerine gereksinimleri sebebiyle yetersiz beslenmeye özellikle duyarlıdır. Yetersiz beslenmenin yanı sıra, aşırı veya tek yönlü beslenme de çocuklarda obezite gibi sağlık sorunlarına yol açabilir” dedi. Özlü açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 6-12 yaş arası çocukların günlük ortalama alması gereken enerji miktarı 1855 kcal'dir. Ara öğünlerin, ortalama olarak, günlük toplam enerjinin yüzde 20'sine karşılık gelmesi gerekmektedir. Bir çocuğun, gün içerisinde üç ara öğün tüketeceği göz önünde bulundurulursa ara öğün başına düşen enerji gereksinimi 110 kcal'ye karşılık gelir. Çocukların daha iyi beslenebilmesi için doymuş yağ, tuz, seker tüketiminin azaltılması ve ana öğünlerin arasında günde 1-2 kez besleyici atıştırmalık yenilmesi önerilmektedir. Çocuklarımıza hem tazeliğine ve içeriğine güvendiğimiz, hem de onları mutlu edecek öğün ve ara öğünler sunmalıyız. Bu noktada dondurma, içeriği ve çocukların sevdiği atıştırmalık oluşu ile iyi bir alternatiftir. Ayrıca paketli dondurmalar Türk Gıda Kodeksi uyarınca kesinlikle koruyucu içermez. Üretildiği an itibari ile -18 derecede veya daha soğukta muhafaza edilerek korunur. Çocukların sağlığını tehdit etmez.”
AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
24.01.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin