Kışlık kuruluklar satışa çıktı

Kışlık kuruluklar satışa çıktı

Yöresel ürün denilince Türkiye’nin en meşhur ve doğal ürünlerinin bulunduğu tarihi Almacı Pazarı en hareketli günlerini yaşıyor. Tarihi Elmacı Pazarı, kültür yolu üzerinde 250 yıllık bir çarşı olup Gaziantep’in en meşhur uğrak yeri olarak dikkat çekiyor.

Elma eskiden çok az bulunan kıymetli bir meyvedir ve bu çarşıda, peynir tenekelerinden yapılan camekânlarda tane ile satışa sunuluyor. Çok değerli olan elmayı o zamanlar ancak çok zengin olanlar alırdı. Bu sebeple çarşı ‘Almacı (Elmacı) Pazarı’ olarak adlandırılıyor.

Günümüzde çarşıda çeşitli baharatlar, Antep fıstığı, kışlık kuruluklar, acılı acısız salçalar, şire sucukları, pestiller satılıyor. Çarşı ziyaretçilerine Gaziantep’in toprağında yetişen tüm ürünlerin koleksiyonunu sunuyor. Almacı Pazarı esnafları vatandaşların ilgisiyle kuruluk ve salça satışlarına yönelik görüşlerini açıkladılar. Almacı Pazarı esnafları, “Bu sene patlıcan, dolmalık biber, kabak, salçalar başta olmak üzere yeni ürünlerimizin hepsi de çıktı. İnsanlar da bu dönemde Elmacı Pazarı’ndan alış veriş yapıyorlar, gurbetçilerimiz bir yıllık yiyecekleri ürünleri alıp götürüyorlar. Yerli halk kurulukları ve salçayı önceden evde yaparlardı şimdi bahçeli ev kalmayınca Elmacı Pazarı’na gelip açıkta satılan doğal ürünleri alıyorlar. Bir Gaziantepli için kuruluk ve salça olmazsa olmazdır. Gazianteplinin evinde mutlaka bulunur, yemeklerde salça bulunması lazım. Bizde salçasız yemeğe hasta yemeği derler çünkü salça yemeğe lezzet verir, salçasız yemek olmaz. Vatandaşlarımızın ilgisi çok güzel, havaların sıcak gitmesinden dolayı üründe kısa,  fiyatlar da ona göre artıyor” diye konuştular.

“ŞİMDİ TAM DOLMALIK VE KURULUK ZAMANI”

Almacı Pazarı esnafları yaptıkları açıklamalarda şu ifadelere yer verdiler;

“Şimdi tam dolmalık kuruluğun zamanı, patlıcan, acı ve tatlı biber, kabak, acur’un çeşitleri yeni çıktı ve çok kaliteliler. Bu sene de fiyatlar normal.  Kuruluklarda bir dizinde 50 tane olur, patlıcan 10 lira, biber 9 lira kabak 12 lira, acur 9 lira. Salçalar 15-20 lira arasında değişiyor. Aileler kuruluk ve salçayı aile kalabalığına göre 10 kilo ile 30 kilo arasında alan var. Mevsimi olduğu için vatandaşlarımız kuruluk ve salçaya oldukça yoğun ilgi gösteriyorlar. Eylül ayına az bir süre kala sezonumuz başladı, ürünlerin yüksek olması nedeniyle satışlarımız düşük olduğu için esnaf o yönden biraz sıkıntılı. Halkımız kışlık ürün talebini Elmacı Pazarı’ndan karşılıyor çünkü burada satılan ürünler hem doğal hem taze. Salça ve kurulukların en önemli özelliği ev yapımı ve hijyenik olmasıdır. Genelde Gaziantep’in yerlileri ve dışarıdan gelen gurbetçilerimiz alıyor. Esnaf ürünlerin kısıtlı olmasından dolayı biraz sıkıntı yaşıyor.”
HABER//AYSU YIKMIŞ


GÜNDEM
Haber Merkezi
12.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin