Kömürün tonu bin 200 liraya düştü

Kömürün tonu bin 200 liraya düştü

Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, kömür ve odun fiyatlarında düşüş olduğunu açıkladı. Tonu bin 300 liradan satılan ithal kömür bin 200 liraya düşerken, odunun tonu ise bin lira oldu.

DÜŞEN FİYATLARA RAĞMEN
VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ YOK

Düşen fiyatlara rağmen vatandaşlarım alım gücünün çok düşük olduğunu kaydeden Gaziantep Mahrukatçılar Odası Başkanı Müslüm Keklik, “Kömür ve odun fiyatlarında önemli bir düşüş oldu. Buna rağmen vatandaşlarımızın alım gücünün zayıf olmasından kaynaklı olarak satışlarımız beklediğimiz oranda değil. Bir süre önce ithal kömürün ton fiyatı bin 300 liraydı. Şimdi bu fiyat bin 200 liraya düştü. Odunun ton fiyatı ise bin lira” şeklinde konuştu.
Yaşanan pandemi sürecinde uygulanan hafta sonu yasaklarıyla birlikte kömürcü esnafının vatandaşın kömür taleplerine çıkamadığını ve bu gerekçeyle soğuk kış günlerinde hem vatandaşın hem de esnafın mağdur olduğuna dikkat çeken Keklik, “Dünyada ve ülkemizde salgın hastalık nedeni ile hafta sonu sokağa çıkma ve işyerlerini açma yasağı uygulaması başlatılmıştır. Bu uygulamadan içinde bulunduğumuz kış günlerinde ısınma amaçlı kömür ihtiyacı bulunan vatandaşların ve esnafın mağduriyeti göz önünde bulundurularak hafta sonu servis araçlarımızın dağıtım yapmalarına izin verilmesi gerekmektedir.  Esnaflarımız yılın sadece beş ayı çalıştığı için zor durumda olduğu unutulmamalı.  Esnafın 3 aylık destek paketinden katı yakıt satıcılarının da faydalandırılmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Pandemi sürecinde tüm esnaf kesimlerinde olduğu gibi kömürcü esnaflarının da zorlu günler yaşadığını söyleyerek yılın sadece beş ayı çalışmak durumunda kalan kömürcü esnafının zorluklara dayanacak gücü kalmadığını sözlerine ekleyen Keklik, “Satış yönünde gittikçe zor günler geçiren esnaf, yanlış uygulamalar karşısında direnecek gücü kalmamıştır.  Maddi durumu iyi olanlar doğalgaz kullanmaktadır. Orta halli vatandaşa sosyal yardım kömürü verilmektedir. Köy ve kırsal mahallede oturanlara tarım kredi kooperatifleri kömür dağıtmaktadır. Esnaf işçi çalıştıramaz vergisinin ödeyemez duruma düşmüştür. Bunların üzerine bir de hafta tatili yasağı olunca esnaf çok zor duruma girerek çaresiz kalmıştır.  Esnafın bu çağrısına hükümetin bir baba şefkati  ile yaklaşmasını beklemekteyiz” dedi.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
18.02.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin