KORE SAVAŞININ 68. YIL DÖNÜMÜNDE MUHARİP GAZİLERE ANLAMLI ZİYARET

KORE SAVAŞININ 68. YIL DÖNÜMÜNDE  MUHARİP GAZİLERE ANLAMLI ZİYARET

Gaziantep Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kore Savaşı’nın 68. yıl dönümünde Muharip Gaziler Derneğini ziyaret etti.

25 Haziran 1950 yılında Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye saldırısıyla başlayan ve 3 yıldan fazla süren Kore Savaşları’nın 68. Yıl dönümünde, Gaziantep Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü personelleri şehrimizdeki muharip gazileri unutmadı.

Gaziantep Muharip Gaziler Derneğine bir ziyaret düzenleyerek bu anlamlı günde Muharip Gazileri yalnız bırakmayan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Personelleri, gazilerle sohbet etti ve onlara hediyeler verdi.

KORE GAZİLERİMİZLE ONUR DUYUYORUZ

Ziyaret sırasında bir konuşma yapan Gaziantep Muharip Gaziler Derneği Şube Başkanı Cuma Erdem şunları söyledi:

“25 Haziran 1950 tarihinde Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye saldırısıyla Kore Savaşları başlamış olup, 27 Temmuz 1953 yılında Panmunjom Ateşkes antlaşmasıyla sona ermiştir.

Türkiye Kore Savaşlarına Tuğgeneral Tahsin Yazıcı ve Albay Celal Dora komutasında 5083 kişilik bir tugayla katılmış olup, ilk kafile 25 Eylül’de, ikinci kafile 26 Eylül’de ve üçüncü kafile 29 Eylül’de İskenderun Limanından hareket etmiştir. Bu yolculuk normal olarak 25 gün sürmüştür.”

ACI BİLANÇO

“Kore Savaşlarında 725 askerimiz şehit olmuş, 2147 askerimiz yaralanmış, 234 askerimiz esir düşmüş ve 175 askerimiz ise kaybolmuştur.

Gaziantep’ten Kore Savaşlarına 198 askerimiz katılmış olup, bu Mehmetçiklerimizden 6 tanesi şehit olmuştur.

Bugün Kore Savaşlarının başlangıcının 68. Yıl dönümü vesilesiyle Kore’de büyük Türk Ulusunun adını bütün dünyaya duyuran ve şanlı Türk Bayrağını göklerde gururla dalgalandıran Gazilerimizle onur duyuyoruz. Bu savaşta şehit düşenlere Allah’tan rahmet, yaşayanlara sağlık ve sıhhat diliyoruz.”

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
25.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin