“Korkut Küçükcan iş cinayetine kurban gitti”

“Korkut Küçükcan iş cinayetine kurban gitti”

MMO Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, İnşaat Mühendisi Korkut Küçükcan’ın Akkent Camide iş cinayetine kurban gittiğini dile getirdi. Ovayolu, “Gaziantep’te meydana gelen kazalar, Türkiye’de yankı bulan kazalar oldu. Korkut Küçükcan’ın yaşamını yitirmesi günlerce Gaziantep’te tartışıldı. Bu anlamda işveren pozisyonunda olan tüm taraflarla bir araya gelerek, iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışmaların acilen artırılması konusunda çalışma yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Gaziantep, Türkiye genelinde en fazla iş cinayetinin yaşandığı 7.il olurken,  Makin Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, iş cinayetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ovayolu, “Kentimizde son dönemlerde iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda iş kazaları ve iş cinayetleri yaşanıyor. Göz göre göre yaşanan bazı iş kazaları, iş cinayetleri olarak nitelendiriliyor. Ortada böyle bir gerçek varken, iş sağlığı ve güvenliği anlamında düşünmemiz gereken bazı çözüm önerilerimiz olmalı. KOSGEB gibi işletmelere destek veren kamu kuruluşlarının İş Güvenliği ve Sağlığı konusunda işletmelere destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. Pek çok alanın yanı sıra işletmelere verilen istihdam desteğinin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği konusunda da bazı desteklerin birlikte sunulmasının iş kalitesini artıracağını düşünüyorum” dedi.

Ovayolu sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“İş Sağlığı ve Güvenliği anlamında kamu desteği sağlanırsa hem iş veren hem de işveren rahatlamış olacaktır. KOSGEB’in yeni kurulan ve kurulmuş olan firmalara ciddi destekleri var. Bölgeye göre desteklerin değişimi söz konusu ancak işletmelerinize tanıtım kataloğu bastırırken bile KOSGEB’den destek veriliyor. Bu noktada iş alımlarda sunulan istihdam desteğinin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği desteklerinin birlikte verilmesi gerekiyor.  AB’ye uyum çerçevesinde de İş Sağlığı ve Güvenliği konusunun önemli olduğunu düşünüyorum. İş Güvenliği konusu işverenlerin, işçilerin ve emek örgütlerinin gündeminde yer alan önemli konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuya ilişkin destekler konuşulduğunda kimse bir şey söylemiyor. MMO Gaziantep Şubesi olarak bir önerimiz var. Kamu tarafından firmalara yönelik olarak sunulan desteklerin içerisine İş Sağlığı ve Güvenliğinin eklenmesi gerekiyor. İstihdam desteği ile birlikte ya da ayrı olarak bu destekler sunulabilir. Bununla ilgili görüş ve önerilerimizi sunabiliriz. İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda yapılan araştırmalarda Gaziantep, en alt sıralarda yer alıyor. 15 milyon nüfusu olan İstanbul’dan sonra bazı aylarda en fazla iş cinayetinin yaşandığı ikinci il oluyoruz. Gaziantep’te bu durum yakışmıyor. Biz hiçbir insanın iş cinayetlerinde yaşamını yitirmesini istemiyoruz. Çözüm önerilerimizi paylaşmaya hazırız. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarına sunmak istiyoruz. Bu çalışma ile İş Sağlığı ve Güvenliği noktasında Gaziantep’i yukarı çekmek istiyoruz.”

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
7.02.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin