KORONADAN KORKMUYORUZ!

Gaziantep’te koronavirüsle mücadele sürecinde vatandaşlar ölüme meydan okuyor. Sosyal mesafe ve maske kuralına dikkat etmeyen vatandaşlar virüslü vaka sayısında artışa neden oluyor.
KORONADAN KORKMUYORUZ!

Tüm dünyaya yayılan ve her gün binlerce insanına ölümüne sebep olan yeni tip corona virüsle mücadele kapsamında bakanlıklar ve valilikler bir dizi tedbirler alarak vatandaşlara ''sosyal mesafe'' konusunda uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Diğer yandan Gaziantep’te sosyal mesafeye dikkat etmeden banka veya bazı kamu kurumlarının önünde bekleyen vatandaşların rahat tavırları objektiflere yansıdı.

MESAİ BAŞLAMADAN UZUN KUYRUKLAR OLUŞUYOR

Bankaların mesai saatleri daha başlamadan burada sıraya girmeye başlayan vatandaşlar işlemlerini yapabilmek için uzun süre bekledi. Korona virüsü salgını nedeniyle bankaların tedbir amaçlı yaptığı uygulamada birer metre aralıklarla sıraya girerek önlem alan vatandaşların yanında birçok banka ve PTT önünde ise sosyal mesafeye dikkat edilmedi. Kuyruklarda bekleyen vatandaşlar da uygulamanın yarardan çok zarar getirdiğini ve banka kuyruklarında sosyal mesafenin korunamadığını savundu. Yetkililer kuyrukta bekleyen müşterileri ise en az 1 metre mesafeli durarak sosyal mesafeye dikkat etmeye çağırdı.

ŞEHİR GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINDA ÖNLEMLER ARTIRILDI

Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği'yle yaptığı ortak çalışma neticesinde şehrin giriş ve çıkışlarında temin ettiği ateş ölçerlerle vatandaşların muayenesine başlandı. Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü tarafından şehrin giriş ve çıkışlarında belirlenen polis noktalarının yanında Büyükşehir tarafından kurulan sağlık stantlarıyla salgınının şehir dışından gelişi engelleniyor. Böylelikle risk grubunda yer alan ziyaretçiler, doktor gözetiminde tutularak tedavisi altına alınacak şehre girişi engellenecek.

TOPLU ULAŞIM ARAÇLARINDE ÖNLEMLER ARTARAK DEVAM EDİYOR

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede değinilen "toplu taşımalarda araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olması" gerektiğinin belirtilmesinden sonra Büyükşehir örnek bir uygulama başlattı. Tramvay ve bünyesinde bulundurduğu otobüsler başta olmak üzere bütün toplu taşıma araçlarına yönelik "Sosyal Mesafe Şeritleri" daha önce çekilmişti.  Koronavirüsün bulaşıcılığını engellemek için önemli bir tedbir olan sosyal mesafenin korunması için yapılan çalışma, toplu taşımalarda koruyucu bir ulaşım sağlayacak. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, gündelik dezenfektan çalışmalarının yanı sıra her tramvay durağına el dezenfektanı yerleştirdi. Yolcular tramvaya binerken ve inerken duraklarda bulunan dezenfektanlarla el hijyenini sağlayabilecek.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
7.04.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin