KORONAVİRÜS TRİKO SEKTÖRÜNÜ YARALADI

Gaziantep’te trikotajcı esnafı eğitim ve öğretim yılının başlamasına rağmen pandemi sürecinde satış yapamadıklarını dile getirdiler. Okulların uzaktan eğitim modeliyle devam etmesi durumunda esnaf bitme noktasına gelecek.
KORONAVİRÜS TRİKO SEKTÖRÜNÜ YARALADI

Gaziantep Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, 2020-2021 eğitim ve öğretim sezonu için esnafın hazırladığı triko ürünlerin elde kaldığını anlattı. Gaziantep’te yüzde 30’luk bir kesime hitap eden triko sektöründe koronavirüs tedirginliği yaşanıyor. İran ve Irak kapılarının kapanması, Avrupa ülkelerine şoförlerin gitmek istememesi, sektöre adeta darbe vurdu. Sektör temsilcilerinin bütün planları altüst olmuş durumda.

“ESNAFIN TÜM PLANLARI ALT ÜST OLDU”

Gaziantep Çorapçılar ve Trikotajcılar Odası Başkanı Reşit Durak, koronavirüs nedeniyle triko sektörünün tam bir çıkmaza girdiğini söyledi. Gaziantep’te trikonun etkileşim alanının yüzde 30’luk bir nüfusa sahip olduğunu belirten Durak, “Virüs korkusu planları alt üst etti. Şu anda esnafımız planlama yapamıyor. Yaptığı planlar alt üst olmuş durumda. Biran önce bu tehlikenin bitmesini bekliyoruz. Aksi takdirde çok büyük sıkıntılar bizi bekliyor olacak. Biz burada üretsek dahi satamadıktan sonra bir işe yaramayacak. O yüzden bu tehlike geçmeden ve sorun ortadan kalkmadan sıkıntı devam edecek” dedi.

KENTTE BİNDEN FAZLA İŞLETME VAR

Durak, triko sektörünün genelde 6’ncı ayda hareketlendiğine ve yeni sezona merhaba dediğine dikkat çekerek, “Gaziantep’te binden fazla işletme var. İplik fabrikaları var. Ütücüsünden diğer sektörlere kadar, nüfusumuzun yüzde 30’una yakınına hitap eden bir sektörüz. Yani virüs tehlikesi nedeniyle ekonomimiz büyük zarar görecek. Şu anda satışta sıkıntı var. Ürün gönderemiyoruz. Asıl sıkıntı önümüzdeki bir iki ayda. Eğer o zamana kadar bu virüsten kurtulamazsak, çok zor günler bizi bekliyor olacak. Geçtiğimiz yıllarda sektör temsilcilerimiz, şimdiden planlamalarını yapmış oluyordu. Şu anda planlama yok. Yapanlarınki de alt üst oldu. Korku ve panik havası var” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
15.09.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin