Koronavirüste sevindiren gelişme

Koronavirüste sevindiren gelişme

Koronavirüs Salgını ile mücadele devam ediyor. Aşı çalışmalarının hızlanması ile birlikte Gaziantep'te vaka sayılarında gerileme yaşandı.  Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Gaziantep'te vaka sayısında yaşanan gerilemenin sevindirici olduğunu dile getirdi.

YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 65

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, vaka sayılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Günlük vaka sayılarının binlerden 350'lere gerilediğini söyleyen Tiryaki, yoğun bakımlardaki doluluk oranlarının ise yüzde 65 seviyelerinde olduğunu söyledi. Aşılama oranlarının artması için çalışmalar yapıldığını kaydeden Tiryaki, öğrencilerin aşılanması ile ilgili çalışmalar başlatıldığını söyledi.

ÇOCUKLAR, OKULLARDA AŞILANACAK

Okullarda yapılacak çalışmalar kapsamında anne-babaların onayı ile çocukların aşılanacağını söyleyen Tiryaki, onay sonrası okullarda çocukların aşılanacağını, okullarda vaka artışlarının önlenerek, yeniden kapanmaların önüne geçilmesini hedeflediklerini söyledi.
Tiryaki, “Yaş istatistiğine baktığımızda geçen yıl bu zamanlar Covid-19 hastalarımızda yoğunluk oranı 50 yaş ve üzeriydi. Bu yıl hastalarımızın yaş aralığının yüzde 80'i 15 ile 45-50 yaş aralığında gözüküyor. Bu da zaten bizim elimizdeki verilere göre aşı olmayanların yaş grubuna denk geliyor. Aşılarını tamamlayan kişilerin hastalığa yakalanma oranı daha yüksek" şeklinde konuştu.

"KURALLARA UYMAMIZ GEREKİYOR"

Vaka sayılarının gerilemesi ile vatandaşların rehavete kapılmaması uyarısında bulunan Tiryaki, "Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerekiyor. Normalleşme demek her şeyin tamamen normale dönmesi değildir. Şu anda artık maske ile temizlik kurallarına uyarak ve birbirimizle olan mesafemizi korumalıyız. Çünkü salgın ortadan kalkmadı, virüsün dünyada dolaşımı devam ediyor. Virüsün halen mutasyona uğrayıp hastalık yapma potansiyeli var. Dolayısıyla dikkatli bir şekilde davranırsak hiçbir yerin kapanmasına, yasak gelmesine, sokakların tekrardan boşalmasına gerek kalmayacak. Bunu da sağlayacak şu an elimizdeki en büyük güç ve silahımız aşıdır. Lütfen aşı konusunda bir tereddüt yaşamayın. Vatandaşlarımız mutlaka aşılarını olsunlar. Aşı olmayı çevrelerine de önersinler. Bir an önce bu hastalıktan kurtulmak istiyoruz. Bu hastalıktan kurtulmanın tek yolu aşı" dedi.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
11.10.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin