KREDİ FAİZ ORANI YÜKSELDİ

Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinde kullanılan kredi faiz oranları artırıldı
KREDİ FAİZ ORANI YÜKSELDİ

Suburcu Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Salman Çelikadam, kredi faiz oranının bir süre önce yükseldiğine dikkat çekti. Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri tarafından 60 ay vade ile düşük faizli olarak verilen kredilerde tarife değişti. Kredi faiz oranı yıllık yüzde 5’den yüzde 8’e çıkarıldı.

“FAİZ ORANI YÜZDE 5’TEN YÜZDE 8’E YÜKSELDİ”

Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntıların içerisinde esnaf için adeta bir can simidi olan düşük faizli, devlet destek esnaf kefalet kredilerinde düzenlemeye gidildi. 1 Mayıs itibariyle alınan karar doğrultusunda devlet destekli olarak verilen esnaf kredilerinde yüzde 5 olan oran yüzde 8’e, 60 ay vadeli olarak yapılan ödemeler ise 48 aya düşürüldü. Aylık ve 6 aylık olarak yapılan ödemeler de ise değişikliğe gidilerek, üç aylık ve aylık ödeme sistemleri getirildi. Ekonomik sıkıntıların ortasında alınan karar doğrultusunda 1 Mayıs tarihi itibariyle, yüzde 5 olan faiz oranı yüzde 8 oranına çıkarıldı. 5 yıl vade ile yapılan ödemelerde vade miktarı 48 aya çekilerek 4 yıla düşürüldü. Suburcu Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Salman Çelikadam, yeni düzenlemelerin yaşama geçtiğini ve yapılan başvuruların bu kriterler üzerinden değerlendirmeye alındığını anlattı.

ÖDEME DİLİMLERİNDE DÜZENLEMEYE GİDİLDİ

Aylık ödeme ve altı aylık ödeme planlarında da düzenleme kapsamında değişikliğe gidildi. Daha önce aylık ve altı aylık ödeme seçenekleri esnaflara sunulurken, bu ödeme planı değiştirilerek üç aylık ödeme dilimleri getirildi. Kısa vadeli geri ödemeler de ise kredi oranı yüzde 4’ten yüzde 7’ye yükseldi. Bununla birlikte bir yıl vadeli olarak kredi kullanmak isteyen yüzde 7 faiz oranı ile ödeme yapacaklar. Esnaf ve Kefalet Kooperatifi temsilcileri, Devlet destekli olarak Esnaf ve Kefalet Kooperatiflerinden verilen kredilerde yapılan artışları değerlendirdiler. Yapılan değerlendirmelerde Salman Çelikadam, “Döviz kurundan kaynaklı olarak bankaların vermiş olduğu kredilerde faiz oranlarında bir artış oldu. Esnaflara devlet destekli olarak verilen kredilerde faiz oranı yüzde 16 oldu. Yüzde 50 devlet destekli olan kredilerde bu nedenle yükselme meydana geldi. Daha önce kredi faizlerinin yüzde 5’ini esnaflar, kalan kısmını ise devlet karşılıyordu. 1 Mayıs itibariyle yüzde 8’ini esnaflar karşılayacak” diye konuştu. 17 Esnaf Kefaletinin bulunduğu Gaziantep’te esnaflara, son 3 ayda 250 milyon lira kredi verildiği öğrenildi.

GÜNDEM
Bülent Öner
10.05.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin