“Küçük çukurları kapattık”

“Küçük çukurları kapattık”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, Bey Mahallesi’nde inşaat devam eden yer altı otoparkı ile meydan projesinin temelinde livasların yer almadığını, küçük çukurların bulunduğu ve bu çukurların Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun izni ile kapattıklarını dile getirdi.

“BU ÇUKURLARI CAMLA KAPATMAK İSTEDİK AMA KABUL EDİLMEDİ”

Bey Mahallesi’nde devam eden proje hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, proje temelinde herhangi bir livas’a yani suyoluna rastlanılmadığını anlattı. Cihan açıklamasında, “Proje temelinde sadece küçük çukurlara rastladık bu çukurları camla kapatmak istedik ama Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından izin alamadık. Yapılan projede Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan gerekli izinleri aldık” diye konuştu. Cihan’ın Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan alınan izinler doğrultusunda çalışmaların başlatıldığını anlattı.

HABERİN DETAYINDA NELER YER ALDI?

KUDEB’in asli görevleri arasında yer alan, “Taşınmaz kültür varlıklarında yapılacak olan tadilat ve tamirat uygulamaları öncesinde yapıyı incelemek ve yapılacak onarıma ilişkin koşulların belirtildiği onarım ön izin belgesini düzenlemek. Taşınmaz kültür varlıkları, bunların koruma alanları ve sit alanlarında, tadilat ev tamiratların; özgün ve biçim ve malzemeye uygun olarak gerçekleştirilmesini denetlemek, uygun bulunanlara onarım uygunluk belgesi düzenlemek” hükmü yer altı otopark ve meydan çalışması projesinde ters köşe edildi. Tarihi Bey Mahallesi’nde tarihi ve kültürel değerlerin korunması yerine bu şekilde bir yola başvuran KUDEB’in tavrı tartışma konusu yaratacak. Taşınmaz kültür varlıklarına yönelik her hangi bir olumsuz durumda kişi ve kurumlar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmakla yükümlü olan KUDEB kendi eliyle taşınmaz kültür varlığını betonla kapattı. Şimdi KUDEB attığı bu adım ile tartışma konusu oldu.

GÜNDEM
Bülent Öner
30.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin