Kurslar sosyal mesafeli sürüyor

Kurslar sosyal mesafeli sürüyor

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, rutin olarak sürdürülen bakırcılık kurslarında sosyal mesafeye dikkat edildiğini ve kursiyerlerin maskeli bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğüne dikkat çekti. Pandemi sürecinde tarihi kentte önemli bir yer tutan bakırcılık mesleğinin eskiye oranla iyi durumda olmadığına dikkat çeken Açık, her şeye rağmen çalışmaların aralıksız şekilde sürdürüleceğini dile getirdi.

“BAKIRCI USTASI KADINLARIMIZ TÜRKİYEYE ÖRNEK OLUYOR”

Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası ile İŞKUR iş birliğinde açılan bakır işleme kursunda kadınlar, bakır ve sedef hediyelik eşyaları ince ince işleyerek sanat eserine dönüştürüyor. Gaziantep'in en köklü zanaatlarından olan bakırcılık için yeni elemanlar kurslarda yetiştiriliyor. Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası ve İŞKUR iş birliğiyle 12 yıldır yürütülen program kapsamında kadınlara bakır ve sedef kursu veriliyor. Kurslarda eğitim gören kadınlar, bakır ve sedef hediyelik eşyaları işleyerek sanat eserine dönüştürüyor. Odaya ait eğitim merkezlerinde kurs gören 120 kadının yaptığı bakır işlemeleri, kent ekonomisine de katkı sağlıyor. Kursta kadınların özenle nakışlayıp ürettikleri eşyalar, bakırcılar çarşısında satışa sunuluyor. 11 yıldır oda bünyesinde açılan kurslarda kadın bakırcı yetiştirdiklerini belirten Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, şu anda onlarca kadın kursiyerin eğitim gördüğünü söyledi.

“EN ÖNEMLİ ŞEY SAĞLIK”

Çarşı esnafının kapatma zorunluluğu olmamasına rağmen virüs tedbirleri kapsamında kepenk indirdiğini ifade eden Celal Açık, “Tüm dünyadaki bu salgına karşı tedbirleri arttırmamız lazım. En önemli şey sağlık. Sağlık olmazsa, iş de olmaz. Bakın bizde kapatma zorunluluğu yok ama neredeyse tüm dükkanlar kapalı. Türkiye'de en fedakar kesimlerden birisi de esnaf kesimidir. Şu süreçte parası yok, ama fedakarlığı çok. Şu an esnafımız zarar ediyor ama kendisi ve toplumun sağlığı için bu duruma katlanıyor. Bizim esnafımızın dükkanı kapalı ama gönlü zengin" dedi.

“TEDBİRLERİ EN ÜST SEVİYEDE ALACAĞIZ”

Tarihi çarşının koronavirüs salgını bittikten sonra eski canlılığına kavuşacağını ve çekiç seslerini dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerin tekrar duyacağını dile getiren Celal Açık, ''Gaziantep'e gelenlerin yüzde 90'ı bu çarşıya uğrar. Umarım bu kötü günler geride kalır ve çarşımızda eski canlılığına kavuşur'' ifadelerini kullandı. Kentin simgeleri arasında yerini alan ve turistlerin ilgi odağı olan çarşının 400 yıllık geçmişe sahip olduğunu anlatan Celal Açık, "Burası dünyanın en güzel tarihi çarşılarından birisidir. Buranın 400 yılın üzerinde bir tarihi var. Bu çarşıda tarihte hiç böyle çekiç seslerinin sustuğu görülmemiştir. Ben 43 yıldır bu işi yapıyorum ve ilk kez bu çarşı sessizliğe büründü. Eski ustalarımız ile konuştuğumuz zaman onlar da aynı şeyi söylüyor'' diye konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
2.07.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin