KUYUMCULARIN UMUDU GURBETÇİLER

Düğün mevsimi olmasına rağmen hala hareketlilik yaşanmadı
KUYUMCULARIN UMUDU GURBETÇİLER

Şehrimizde her yıl bu zamanlar yoğun evlenme işlemlerinin olmasına rağmen bu yıl aynı hareketliliğin yaşanmaması ve kurlardaki aşırı iniş kalkışa paralel olarak altın fiyatlarının da sabit durmaması kuyumcuları etkiledi.

Şehrimize gelen gurbetçiler de dahil vatandaşlarımızın halen tatil modunda olmasından dolayı satışlarda bekledikleri ivmeyi yakalayamayan kuyumcuların umudu tatil dönüşüne kaldı. Kurban bayramı ile birlikte insanların tatilden dönmesiyle birlikte düğünlerin artacağını bekleyen eden kuyumcular Ağustos sonu ile Eylül ve Ekim aylarından umutlu.

Şehrimizde en çok rağbet gören 24 ayar gram altının fiyatı 2017 Aralık ayından bu yana 8 aylık süreçte yüzde 21 artış göstermesinin altın yatırımcısını, ani düşüş gösterir endişesiyle tedirgin ettiğinden alış verişi olumsuz etkiliyor. Yıl başından beri gerek yurt dışında gerekse yurt içinde yükseliş eğilimindeki altın fiyatının düşüş eğilimine girmiş bulunuyor.

Altın alış veriş trafiğinin durgun olmasının en önemli nedeni vatandaşın önemli bir kesiminin hala tatil modunda olması. Sektör olarak Kurban Bayramından sonra, ağustos-eylül-ekim aylarında daha hareketli ve verimli bir sezon yaşanması bekleniyor.

ALTIN YATIRIMCISI KARLI

Altının gram fiyatının, 2017 Temmuz- 2018 Temmuz tarihleri arasında TL bazında yatırımcısına yüzde 33,81 kazanç sağladı. Gaziantep’te en çok satılan 24 ayar gram altının fiyatı 2017 Aralık ayından bu yana 8 aylık süreçte yüzde 21 yükseldi. Ancak, yılbaşından beri gerek yurt dışında gerekse yurt içinde yükseliş eğilimindeki altın fiyatının düşüş eğilimine girdi. İç piyasada altın fiyatlarını etkileyen en önemli unsur ise TL’nin dolar karşısındaki pozisyonu olarak öngörülüyor.


SAHTE ALTINA DİKKAT

Düğün alışverişi yapan vatandaşlar ile kuyumcuların en fazla dikkat etmesi gereken hususlardan biri ise sahte altın. 
Bunun için kuyumcuların, altın ve taş alışverişi yaptıkları kişilere ve firmalara çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Sahtekarların ve kötü niyetli insanların işlerin hızlandığı bu dönemlerde ortaya çıktığı belirtilirken piyasaya sahte ürünler sürmeye çalıştıklarından kuyumcuların, herhangi bir şüphe durumunda Ayarevi denilen laboratuara başvurmaları gerekiyor.

UMUT GURBETÇİLERDE

Sezonu olmasına rağmen henüz düğün hareketliliği başlamadığından memleketlerine tatil için gelen gurbetçilerin alış veriş yapacağını belirtiliyor.

Kuyumcular bu dönemi gurbetçilerin alış verişleri ile kurtarmayı beklerken, özellikle Kurban Bayramı öncesi olan Ağustos sonu ile tatil dönüşü olan Eylül ayı ve sonrasında ise Ekim ayında yapılacak düğünlerle Gazianteplilerin ve çevre illerden gelecek vatandaşların yapacağı düğün alış verişlerinden bir hayli umutlu.
HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
2.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin