Lastik ayakkabı nostalji oldu

Lastik ayakkabı nostalji oldu

Gaziantep’te bir dönem rafları süsleyen lastik ayakkabılar artık neredeyse tarih oldu. Şehirde yaşayanlar daha çok suni deri ve kösele ayakkabı giymeyi tercih ederken kırsal alanda çalışan kesim ise lastik ayakkabı almayı sürdürüyor.

SATIŞLARI OLDUKÇA DÜŞTÜ

Gaziantep’te raflar modernleşen zamana ayak uyduruyor. Ayakkabıların renkleri, desenleri, modelleri ve kullanılan malzemeler zamanla değişiyor. Bir vakitler naylon ayakkabıların tıka basa dolu olduğu çarşıda şimdilerde suni deri ve kösele ayakkabılar satılıyor. Esnaf satışlardan yana dertli. “İşler eskisi gibi değil” diye konuşan ayakkabı satıcısı, “Bu ayakkabıları şimdilerde daha çok duvar sıvamada, tarla sulamada,  oto yıkamada, et balık kurumu çalışanlarına ve inşaat işçilerine satıyoruz.  91 yılından bu yana çalışıyorum. Eskiden daha çok satılırdı. Raflarda lastik ayakkabı sayısı daha fazlaydı.  Zaman geçtikçe kullanımı azaldı. Millet şimdilerde lüks ayakkabı peşinde. Şimdi yaşlı insanlara birer tane lastik ayakkabı satıyoruz” dedi.

“BİZİM MESLEKTE AYAKKABIMIZ HEP LASTİKTİ”

Günümüze rağmen halen lastik ayakkabı satışını sürdüren satıcı vatandaş, “Düz, dola, delbi, izlavi. Bunlar hep eski İstanbul markaları. Bizim meslekte ayakkabılar hep plastik. Şimdilerde plastik ayakkabıya talep eskisi gibi değil. Bu işin eskileri olduğumuz için bulundurmak zorundayız. Köylü vatandaşlar tarlada kundura giyemedikleri ve topukları çatlamaması için lastik ayakkabı giyiyor” diye konuştu. Zamana yenilen plastik ayakkabıların fiyatları ise 3 ile 10 TL arasında değişiklik gösteriyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
15.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin