Mahremiyet eğitimi

Mahremiyet eğitimi

Hasan Kalyoncu Anaokulu-Erdem Kolejinde düzenlenen “Mahremiyet Eğitimi” çok sayıda veli ve öğretmenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Son günlerde çocuklara karşı artan istismar(duygusal istismar, cinsel istismar) olaylara dikkat çekmek isteyen Hasan Kalyoncu Anaokulu Erdem Koleji ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi iş birliğiyle veli bilgilendirme amaçlı Erdem Koleji Amfi salonunda ‘’Mahremiyet Eğitimi’’ semineri düzenlendi.
Seminere konuşmacı olarak katılan Dr. Öğretim Üyesi Şermin Metin katılımcılara; çocuğa yönelik ihmali ve istismarı önlemenin temel unsurlarının ailede kazandırılacağını belirtti. Bu temel unsurların ise  aile içinde saygı ve  sevgi temelli, çocuğun bireyselliğini kabul eden, kendini ifade etmesine fırsat tanıyan bir iletişimin kurulması ve çocuğun kendilik algısının oluşturulması olduğunu ve bunun aile içinde nasıl sağlacağına yönelik bilgilendirmede bulundu.

Dr. Öğretim Üyesi Şermin Metin “ Hiçbir çocuğun ihmal ve istismar, özellikle cinsel istismar ile baş edebilecek psikolojik hazırbulunuşluk düzeyine ulaşması beklenemez.  Çocuklara doğrudan verilmeye çalışılan mahremiyet eğitimleri çocukların duygusal ve sosyal ilişkilerini hayat boyu zedelemektir. Bu nedenle çocukları istismardan korumak için ailelerin aile içi ilişikleri yeniden düzenleyerek çocuğun kendinin farkına varması ve kendini korumaya yönelik temel becerileri kazandırılması önemlidir. 

Sağlıklı ilişkilerin kurulduğu, saygı ve sevgi gören ve duygu, düşünce ve isteklerini özgür ifade etme fırsatı verilen çocukların ihmal ve istismara maruz kalma düzeyleri daha düşüktür. Aile içi ve okul içi öğrenci öğretmen ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi bu konuda yetişkinlerin atacağı önemli bir adımdır.”  dedi.

Seminere çok sayıda velinin yanında, sınıf öğretmeni, rehber öğretmen ve idareci katıldı. Seminerin sonunda Hasan Kalyoncu Anaokulu ve Erdem Koleji Genel Müdürü Sayın Mehmet Örfi Sönmez, Dr. Öğretim Üyesi Şermin Metin’e katkılarından dolayı plaket taktim etti.

GÜNDEM
Haber Merkezi
6.12.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin