MANAV TEZGAHLARINA YAKLAŞILMIYOR

Fiyatlar mevsim normallerinin üzerinde
MANAV TEZGAHLARINA YAKLAŞILMIYOR

Gaziantep’te semt pazarlarında ya da market ve manavlardaki sebze, meyve fiyatları mevsim normallerinin üzerinde gidiyor.

Özellikle yaz aylarının gelmesiyle mevsim sebzeleri, et fiyatıyla karışır hale geldi. Pazardaki yüksek fiyatları görünce şaşıran vatandaşlar, Türkiye için bu fiyatların yüksek olduğunu belirtirken, pazar esnafı ise haldeki alımlarda da fiyatın yüksek olmasından şikayet etti.

BİBER VE DOMATES NEREDEYSE ET FİYATIYLA YARIŞACAK

Neredeyse Temmuz ayına girdiğimiz şu günlerde, fiyatların hala mevsim normalinin üzerinde seyretmesi vatandaşı olduğu gibi satıcıyı da tedirgin ediyor. Her yıl bu zamanlar en fazla 1 TL ya da 1.50 TL’ye satılan domates ve biber tezgahlarda 5 TL’den satışa sunuluyor. Limon ise 10 TL.

Soğan ve patates ise tarihi rekor kırarak 7 TL’ye satılıyor.Domates, biber ve salatalık fiyatlarının yanı sıra meyve fiyatları da, cep yakarken, yaşanan fiyat yüksekliği karşısında semt esnafı ile alışverişe gelen vatandaşlar, tepki verirken fiyatların bu kadar yüksek olmaması gerektiğini belirtip, pazar ve hallerin kontrol altına alınması istiyor.

FİYATLAR ENFLASYONUN ÜZERİNDE


Devletin açıkladığı enflasyonla pazar tezgâhlarındaki fiyatlar birbirini tutmuyor. Tezgahlardaki fiyatlar çok yüksek ve herkes istediği sebze meyveyi alamıyor.

Yaz geldiğinde bölgemizin klasik yemeği olan üzüm-peynir-ekmek, kavun-peynir-ekmek bile lüks sayılacak fiyatlarda. Ortalama bir kavunun tanesi 10 TL’yi bulurken, üzümün fiyatı 5-6 TL. 5 liranın altında meyve yok.

VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ YOK

Vatandaşların alım gücü düşük ve insanlar tezgahtan sebze meyve almaya geldiklerinde fiyatların pahallılığından dolayı tepki gösterdiğini belirten satıcılar, “Sadece vatandaş değil biz de zor durumdayız. Havaların ısınması meyve sebzeyi muhafaza etmemizi zorlaştırıyor. Tezgaha koyduğumuz ürün aynı gün satılmazsa ertesi güne satılacak hali kalmıyor. Dökmekten bedava dağıtmaktan usanıyoruz. Gücümüz tükeniyor” dedi.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
29.06.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin