Mevsim değişikliğine dikkat!

Mevsim değişikliğine dikkat!

Mevsim değişikliklerinde gribal enfeksiyonların çok yaygın olabileceğini belirten uzmanlar, gibi gribal enfeksiyonların da çok yaygın olduğuna dikkat çektiler. Yetkililer vatandaşların enfeksiyonlara maruz kalmamaları için kapalı alanlarda çok fazla durmamaları uyarısında bulundular.

Gribal enfeksiyonun özellikle çocuklarda, yaşlılarda ciddi sorunlara yol açtığını belirten uzmanlar, “Grip, kalp hastalığı akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır geçmektedir. Ölüme kadar varılabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu kadar ciddi tablolar yol açan grip, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karşılaştırılmaktadır. Gribe yol açan ınfluenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Başlıca bulaşma yoları, öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaşmaktadır” diye konuştular. KAPALI ALANLARDA DAHA ÇABUK BULAŞIYORİnsanlar kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirdiklerinden, influenza virüsüne yakalanmaları kolaylaşır diye konuşan uzmanlar, şu uyarılarda bulundu:

“Gripten korunmak için uzun süre havasız ortamlarda bulunmamak gerekir. İşiniz gereği uzun süre kapalı bir alanda çalışmanız gerekiyorsa, düzenli aralıklarla hava almak için dışarı çıkmanız gerekir. Dışarı çıkacak imkanınız ya da vaktiniz yoksa dahi, birkaç dakikalığına bir pencere açarak bulunduğunuz ortamdaki havanın tazelenmesini sağlayabilirsiniz.”

Grip virüsüne yakalanan insanların öksürmelerinden ve hapşırmalarından etkilenmemek için maske takılması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “Grip hava yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan, çevrenizdeki insanların ortama saçtıkları virüslerden korunmak için maske kullanmak en etkili yoldur. Burun ve geniz akıntısı başladığı anda vakit kaybetmeden en yakın hastaneye başvurarak, grip virüsünün vücudunuza etki etmesini yavaşlatın. Böylece hastalığı çok daha hafif bir şekilde atlatmış olursunuz” şeklinde konuştular.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
1.10.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin