'Meyan Şerbeti'nde oto kontrol sağlanmalı

'Meyan Şerbeti'nde oto kontrol sağlanmalı

Gaziantepli meyan şerbeti üreticisi Mehmet Yılmaz, yaz aylarının vazgeçilmez içeceği olan meyanda hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Yılmaz, kentte meyan şerbetinin yaz aylarında önemli bir içecek olduğunu dile getirerek, “Hijyene dikkat edilmeden meyan şerbeti satışı yapılıyor. Bu konuda yetkililerle birlikte oto kontrolün sağlanmasına yönelik adımlar atmalıyız” diye konuştu.

YAZ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde özellikle yaz aylarında bolca tüketilen meyan şerbetinde hijyen kurallarının çok uygulanmadığı dile getirildi. Doğal meyan kökü bitkisinden üretilen ve temiz ve hijyene dikkat edildiğinde bazı hastalıklara iyi geldiği belirtilen 'Meyan kökü şerbeti', yaz aylarında ve özellikle Ramazan aylarında bölge insanlarının en önemli içeceklerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Meyan şerbeti üretimi yapan Mehmet Yılmaz, “Bölgedeki bir çok kentte olduğu gibi Gaziantep’te de ana cadde ve sokaklarda seyyar satıcılar ve şerbetçi dükkanlarınca satılan şerbetin fiyatının da ucuz olması dolayısıyla her bütçeye hitap ediyor. Biz Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı başta olmak üzere ilçe belediyelerin zabıta müdürlükleriyle birlikte iş birliği yaparak meyan şerbeti satışı konusunda oto kontrolün sağlanmasını istiyoruz. Bu yönde kurulacak bir dernek çatısı altında toplanacak olan meyan şerbeti satıcılarının hijyene dikkat edip etmedikleri ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

ÜRETİMDE YERLİ MEYAN KÖKÜ KULLANILIYOR

Mehmet Yılmaz, “Yerli meyan kökü kullanıyoruz. İşimizi resmi olarak, belgeli yapıyoruz. Ne kadar müşteri gelirse gelsin herkese yetecek kadar şerbetimiz var. Şerbetimize herhangi bir katkı maddesi karıştırmıyoruz. Farklı yörelerden ve topraklardan getirttiğimiz meyan köklerini kullanıyoruz” dedi. Bu arada uzmanlar, sağlıklı insanlarda harareti dindirmesi ve böbreği koruyucu etkisi gibi çeşitli faydaları bulunan meyan şerbetinin; yüksek tansiyon, kalp ve böbrek yetmezliği olanlara zararlı olduğunu belirtiyor.
 

ÖZEL HABER
Fatih Çeliktürk
6.07.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin