MEYVE VE SEBZEDE DENETİM SÜRÜYOR

Gaziantep İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri sebze hali ve manavlarda fiyat denetimlerini aralıksız bir şekilde sürdürüyor.
MEYVE VE SEBZEDE DENETİM SÜRÜYOR

Yaz aylarıyla birlikte meyve ve sebze fiyatlarında gözle görülür bir şekilde düşüş yaşandı. Fakat son 6 aydır meyve ve sebze konusunda fiyat denetimlerini aralıksız bir şekilde sürdüren Gaziantep İl Ticaret Müdürlüğü ekipleri sebze hali, manav ve marketlerde aynı ürünler üzerinde fiyat karşılaştırması yapıyor. Ürünü yüksek fiyata satan işyerleri hakkında idari para cezası uygulanıyor.

DENETİMLER YIL BOYU DEVAM EDECEK!

Ticaret Bakanlığı’nın konuya duyarlılığı ile birlikte Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Vergi Dairesi Başkanlığı ve Hal Müdürlüğü fiyat denetimlerini aralıksız bir şekilde sürdürüyorlar. Enflasyon ve faiz oranlarındaki düşüşe rağmen özellikle sebze ve meyve fiyatlarında düşüşün olmaması üzerine ekipler 2019 yılı boyunca market, manav, pazar yerleri ve hallerde denetim sürdürecek. Ticaret Bakanlığı önderliğinde Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Vergi Dairesi Başkanlığı ve Hal Müdürlüğü harekete geçerek kentteki market, manav, pazar yerleri ve hallerde denetim gerçekleştiriyor.

TÜKETİCİ HAKLARI HER ŞEKİLDE KORUNACAK

Tüketicilerin haklarını korumaya yönelik sıkı denetim uygulayan ekipler, son aylarda enflasyon ve faiz oranlarında görülen düşüşe rağmen, marketlerde özellikle sebze ve meyve fiyatlarında herhangi bir düşüşün olmaması, hatta bu ürünlerin fiyatlarında ciddi artışlar olması üzerine 2019 yılı boyunca düzenli olarak işletmeleri denetliyor. Yaz aylarıyla birlikte düşüşe geçen ürün fiyatları tüketicileri ise memnun ediyor. Hem ürünlerin kalitesi ve son kullanma tarihleri, hem ürünlerin etiket fiyatları hem de alınan vergilerin kontrolü yapılıyor. Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, denetimlerde Ticaret İl Müdürlüğü’ne destek verirken, Etiket Yönetmeliği’ne aykırı hareket eden firmaların tespitlerini Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu’na bildiriyor. Firmalara uygulanacak olan cezalar Ticaret Bakanlığı tarafından kesiliyor. Tüketicinin haklarını koruyacak olan denetimler 2019 yılı boyunca sürdürülecek.

GÜNDEM
Bülent Öner
28.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin