“MODERN BİR HALE GETİRİLMELİ”

“MODERN BİR HALE GETİRİLMELİ”

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin standartlara uygun olmadığına dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, “Gaziantep’e Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapılması kararı olumlu bir gelişme ancak mevcut devlet hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi standartlarına uygun değil” diye konuştu.

“YATIRIMLAR İSTENİLDİĞİ GİBİ DEĞİL”

Son yıllarda sağlık adına Gaziantep’te yatırımların yetersiz olduğunu belirten Kazak, “Gaziantep’te sağlık hizmetlerine yatırımın yetersiz olmasının siyasilerin ve yetkililerin ayıbı olarak görüyoruz. Gaziantep’e bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapılması kararını destekliyoruz ancak Gaziantep’in en eski hastanesi olan ve 50 yaşın üzerindeki vatandaşlar tarafından halen ‘Millet Hastanesi’ olarak biliniyor. Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi ‘Kırk yamalı bohça’ haline gelmiş halde bulunuyor. Birimler birbirinden bağımsız gibi bunları idare etmek, sağlıklı sağlık hizmeti verebilmek hakikaten çok zor. Hastanenin karmaşık yapısından dolayı hem idareciler hem de sağlık çalışanları hizmet vermekte zorluklar yaşıyorlar. Hastanenin yapısı düzgün olsa hem hizmet alan sağlıklı bir şekilde hizmete ulaşacak hem de sağlık çalışanları daha verimli bir şekilde hizmet verebilecekler. Sevk ve idaresi kolaylaşacak, denetimler daha hızlı bir şekilde yapılabilecek” dedi.

“HASTA YAKINLARI PARKLARDA KALIYOR”

663 sayılı yönetmelik ile birlikte hastanelerdeki yönetici sayısının kısıtlandığını ifade eden Kazak, “Hastanedeki birimlerin büyük kısmı farklı noktalarda toplandığı için hastanede çalışan sağlıkçıların sevk idaresini yapmak, kontrollerini yapmak bir hayli zorlaşacaktır. Bu nedenle Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yerine günümüz şartlarına uygun, tıbba uygun, sosyal tesisleri ile birlikte vatandaşlar hizmet verecek yeni ve modern bir hastanenin Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Dr. Ersin Arslan bu olanakları karşılayabilecek yapıda değil. Gaziantep’e çevre il ve ilçelerden hastalar geliyor. Günlerce hasta yakınları hastane bahçelerinde ve parklarda kalıyorlar. Bu noktada Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapılma kararı alınırken hasta yakınlarının barınabilecekleri sosyal alanlara sahip bir alanında oluşturulması gerekiyordu. Mevcut Devlet Hastanesi yerine tam donanımlı sosyal donatı alanlarına sahip bir hastane yapılsaydı çok daha uygun olurdu” diye konuştu.

“MODERN BİR HASTANE YAPILMALI”

Devlet Hastanesi’nin büyük bir yük taşıdığını söyleyen Kazak, “Kentte yaşayan insanların yüzde 50’si devlet hastanesine gelerek burada tedavi oluyor. Devlet hastanesinin Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte artan yoğunluğu kaldıramayacağını ve teknik donanım açısından eksik kalacağını düşünüyorum. Bu nedenle alınan kararı doğru bulmuyorum, daha modern bir hastane yapılıp buraya katledilen şehit doktorumuz Ersin Arslan’ın adı verilseydi daha uygun olurdu. Yetkililerin bu noktada söylemlerimizi değerlendirerek Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeni ve modern bir yapı içerisinde olması gerektiğini düşünüyorum. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Devlet Hastanesi bünyesinde çok ta sağlıklı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
1.12.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin