MUHALEFET DE SÜRECİ YAKINDAN İZLİYOR

Cumhuriyet Halk partisi Gaziantep Milletvekili Op. Dr. Bayram Yılmazkaya, Covid-19 Salgını ile mücadeleyi anlattı.
MUHALEFET DE SÜRECİ YAKINDAN İZLİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Op. Dr. Bayram Ylmazkaya,  “Pandemi başladığı ilk günden bu yana bazı hastanelerin pandemi hastanesi olarak görevlendirilmesi gerektiğini ilk söyleyen kişilerden bir tanesi benim. Toplumda Covid-19 haricinde, tedavi edilebilecek pek çok hastalık var. Covid-19 hastaları tüm hastanelerde olduğu zaman, insanlar hastanelere gitmeye çekiniyorlar. İnsanlar, hastalıklarının seyri ile ilgili kontrollere gitmekten çekiniyorlar. Bu anlamdan bir vekil olarak, Gaziantep’te ve tüm illerimizde bazı hastanelerin pandemi hastanesi olarak görevlendirilmesi gerektiğini söyledim” dedi.

“BAZI HASTANELER PANDEMİ HASTANESİ OLMALI”

Yılmakaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü;
“İnsanların, hastanelere rahatlıkla başvurabilmeli. Kronik hastalığı, şeker, tansiyon, kalp hastalığı olan ya da erken teşhis edilmesi gereken bir hastalığı bulunan kişilerin mutlaka hastanelere başvurmaları gerekiyor. Kimi zaman bu gibi rahatsızlıkları olan kişilerin Covid-19 nedeniyle hastanelere başvurmamaları nedeniyle yaşamlarını yitirdiklerini duyuyoruz. O nedenle kimi hastanelerin yalnızca pandemi hastalarına tahsis edilmesi, kalan hastaneleri ise insanların gönül rahatlığı ile başvurabilecekleri hale getirmemiz gerekiyor. Böylelikle, insanlar tedavilerini daha rahat bir şekilde yaptırabileceklerdir. Bu hastaneler kamu ve özel hastaneler olarak ayrılabilir. Kamudan ve özel hastanelerden bazıları pandemi hastanesi olarak ayrılabilir. Çok büyük bir yığılma olması durumunda tüm hastanelerimiz pandemi hastanesine dönüştürülebilir. Kontrollü bir şekilde bazı hastaneleri pandemi, bazı hastaneleri ise steril hastaneler olarak ilan edersek, insanların daha planlı şekilde hastanelere başvuru yapmaları sağlanmış olur. Mücahitler Hastanesi bu kapsamda pandemi hastanesi oluyor. İkinci aşamada ise Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nin pandemi hastanesi olacağı ifade ediliyor.Son üç haftadan bu yana Gaziantep’te vaka sayılarında bir azalma olduğu görülüyor. Hekimler olarak bunu hissediyoruz. Haziran, Temmuz ayları ve Ağustos ayının ilk haftasında vaka sayılarında yükseliş olduğunu gördük. İnsanlar, yer bulmakta güçlük yaşıyorlardı. Bizlere ulaşan insanlara yardımcı olmaya çalıştık. Son haftalarda son haftalarda bir toparlanma var. Bu durum nedeniyle Gaziantep halkı rehavete kapılmamalı. Covid-19 sinsi bir hastalık, tamamen düzelme söz konusu değil. Türkiye’nin birçok ilinde vaka sayıları artarken Gaziantep’te azalma oldu. Ancak halen istenen noktada değiliz. Halkımız, maske, mesafe ve hijyene dikkat etmeli.”

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
9.09.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin