Muharip gazi maaşlarına iyileştirme gelecek mi?

Muharip gazi maaşlarına iyileştirme gelecek mi?

Ülkemizin bekası için başta savaş cephelerinde olmak üzere yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli şekillerde mücadele eden ve bu mücadelelerden sağ çıkmayı başaran gazilerimize bağlanan “şeref” maaşlarındaki farklılık dikkat çekiyor.

Buna göre, 1005 sayılı kanunla İstiklal Savaşı ile Kore ve Kıbrıs Harplerinde cephede savaşarak onurumuz olan gazilerimizin maaşları ile 3713 sayılı terörle mücadele kapsamında olan gazilerimizin durumları birbirinden farklı. 15 Temmuz Gazileri de bu kapsamda ve 3713’e tabi.

1005 sayılı kanuna tabi olan gazilerimizde durum şöyle:

Sosyal güvencesi olanlara ayda 700 TL ödenirken, sosyal güvencesi olmayanlara da asgari ücrete tekabül eden miktar ödeniyor.

3713’e tabi olanlara ise;

Ssyal güvencesine bakılmaksızın 2000 TL ve üzeri maaş ödemesi yapılıyor.

Ülkemizin bekası için mücadele eden bu gazilerimize her ay düzenli olarak “Şeref Maaşı” ödeniyor. Ancak, iki grup arasındaki maaş farklılığının önümüzdeki günlerde yapılacak bir uygulama ile giderilmesi bekleniyor.


GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
26.04.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin