“Nargile kültürümüzde var”

Gaziantepli Hüseyin usta binlerce nargile yaptı ama nargile içmedi
“Nargile kültürümüzde var”

Gaziantepli 40 yıllık bakırcı ustası Hüseyin Görmüş yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunulan binlerce nargile yaptı. Yıllardır hep nargile üretimi yapan Görmüş bir defa olsun yaptığı nargileden içmedi. Nargilenin Suriyeli sığınmacıların kente yerleşmesiyle birlikte arttığına dikkat çeken Görmüş, yaptığı binlerce nargileden bir tanesini bile denemediğini anlattı.

BİNLERCE NARGİLE YERLİ VE YABANCI
TURİSTLER TARAFINDAN SATIN ALINDI

Nargile kültürünün Osmanlı döneminden bu yana Türk toplumunda yer aldığına dikkat çeken bakırcı ustası Hüseyin Görmüş, bakırdan yapılan nargilelerin yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi. Görmüş, 30 ile 2 bin lira arasında değişen nargilelerin olduğunu anlatarak, “Gaziantep’te 40 yıldır bakırcı ustası olarak mesleğimde önemli bir noktaya geldim. Meslek hayatımda hep nargile yaptım. Nargile geçmişten günümüze bizim kültürümüzde var. Şimdi ise kentimize gelen yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Bugünler kadar binlerce nargile yaptım. Çevremde o kadar içmem istendi ama ben bir gün olsun nargilenin tadına bakmadım. Cep nargilesinden tutun istenilen büyüklükte nargile yaptım. Yaptığım nargileler yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor” diye konuştu.

“SURİYELİ SIĞINMACILARDA NARGİLEYE
OLAN DÜŞKÜNLÜK OLDUKÇA FAZLA”

Gaziantepli 40 yıllık bakırcı ustası Hüseyin Görmüş, ülkelerinde yaşanan iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli vatandaşların önemli bölümünün nargile içtiğini ve bu nedenle nargile satışlarında önemli bir artışın olduğunu dile getirdi. Görmüş konuya ilişkin açıklamasında, “Nargile tüketimi Suriyeli sığınmacıların kentimize yerleşmesiyle birlikte önemli bir artış gösterdi. Bugün nargile siparişine cevap veremez duruma geldik. Özellikle cep nargilesinin satışında önemli bir artış gözleniyor. Nargile yapımı oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Fakat bakır dışında değişik madenlerden de nargile yapılıyor. Ben işe ilk başladığım yıllarda nargile yapımı oldukça pahalı bir işti. Fakat bugün nargile oldukça ucuza mal edilebiliyor. Bu nedenle satışlarında da önemli bir artış var” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
29.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin