NCR’de diyabet standı açıldı

NCR’de diyabet standı açıldı

14 Kasım Dünya Diyabet Günü münasebeti ile NCR İnternational Hospital tarafında hastanenin giriş katında bilgilendirme standı açıldı. Standı ziyaret eden hasta yakınlarının kan ve şeker ölçümleri yapıldı. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Akif Büyükbeşe, Uzm. Dr. Ramazan Geyik ve Uzm. Dr. Mehmet Selim Aslan diyabet hemşiresi ile birlikte standa gelen vatandaşları bilgilendir. Diyabet ile ilgili hazırlanan broşürler dağıtılarak farkındalık oluşturulmaya çalışıldı.

Diyabet tüm vücudu etkiliyor

Prof. Dr. Mehmet Akif Büyükbeşe diyabetin aynı zamanda bir damar hastalığı olduğunu ve tüm vücudu etkilediğini söyledi. Prof. Büyükbeşe: “Hastalık, ileri aşamalarında körlük, böbrek yetmezliği, kalp krizi, felç ve alt bacağın kaybına neden oluyor. Diyabetli yetişkinler, bu hastalığı taşımayanlara göre, 2 ila 3 kat kalp krizi ya da felç geçirme riski taşıyor. Kalp, damar, gözler, böbrekler ve sinirlere ciddi zararlar veren diyabet, yüksek tansiyonla birleştiğinde ayak ülserine yol açabiliyor. Diyabetik ayak ülseri, alt bacağın kaybına kadar ilerleyebiliyor. Diyabetik retinopati ise retinadaki kılcal damarların uzun sürede gördüğü zararların sonucu olarak ortaya çıkıyor. Diyabetik retinopati, dünya üzerindeki körlük vakalarının yüzde 2,6'sını oluşturuyor.” dedi.

En önemli nedeni kilo ve hareketsiz yaşam

Uzm. Dr. Ramazan Geyik de Diyabetin en önemli sebebinin fazla kilo ve hareketsiz yaşam olduğunu söyledi. Her gün insülin alımını gerektiren Tip 1 diyabetin tedavisinde vücuda insülin enjekte etmekten başka çare bulunmadığı dile getiren Dr. Geyik, Tip 2 diyabetin ise genellikle fazla kilo ve fiziksel hareketsizliğin sonucu olarak ortaya çıktığını söyledi. Dr. Geyik: “Tip 2 diyabetin ortaya çıkması ya da ilerlemesi ve sonuçları sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite, normal vücut ağırlığı ve sigaradan uzak durularak engellenebilir. Gebelik şekeri olarak bilinen bir diğer diyabet türü ise sadece hamilelerde görülüyor. Gebelik şekeri olan kadınların çocuklarının ileride Tip 2 diyabeti olması ihtimali daha yüksek.” dedi.

Diyabetin; erken tanı ve iyi bir tedavi ile bireyin normal yaşam kalitesini düşürecek bir hasara sebep olmayan ancak tedavi edilmediği durumda ciddi organ hasarlarına yol açan bir hastalık olduğunu belirten Uzm. Dr. Mehmet Selim Aslan ise. Kısa dönemde hipoglisemi, hiperglisemi, laktik asidoz gibi komplikasyonlara neden olabildiğini dile getirdi.

Uzun dönemde ise retinopati (gözlerin hasar görmesi), nöropati (sinirlerin hasar görmesi), Nefropati (böbreklerin hasar görmesi), diyabetik ayak gibi ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabileceğini dile getirdi.

YAŞAM
Haber Merkezi
14.11.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin