NE ZAMAN TAŞINACAK?

5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.
NE ZAMAN TAŞINACAK?

5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Tugay Komutanlığının ne zaman ve nasıl taşınacağı konusunda henüz net bir bilgi olmazken, Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Fatma Şahin’e Milli Savunma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla konuya ilişkin protokol imzalamaya yetki verdi. Mecliste CHP’li üyelere yetki verilmesine ret oyu kullandılar.

FATMA ŞAHİN’E YETKİ OY ÇOKLUĞUYLA VERİLDİ

Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı ilk meclis toplantısında 52 gündem maddesi görüşüldü. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak’ın başkanlık ettiği meclis toplantısında 5. Zırhlı Tugay Komutanlığının taşınmasına yönelik süreç gündem maddesi olarak masaya yatırıldı. Mecliste Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in taşınmaya ilişkin olarak Milli Savunma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında yapılacak olan protokolde imza yetkisi istendi. Teklif karar olarak oylamaya sunulan gündem maddesine Cumhuriyet Halk Partili meclis üyeleri ret oyu kullandılar.

ASKERİ BİRLİKLERİN ŞEHİR DIŞINA TAŞINMASI

Askeri alanların taşınması ile ilgili genel şartlar belli olmasa da, alanların belediyeler ile anlaşılarak devredilmesi yönünde. Belediyeler ile askeri yetkililerin, hem taşınma maliyeti, hem de arsa bedeli üzerinde anlaşma yaparak arsa devrini gerçekleştirecek.  Askeri arazilerin durumuna yönelik çalışmayı Milli Savunma, Maliye ile Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları ortak yapıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, büyük şehirler başta olmak üzere, kentsel dönüşüm yapılan illerdeki askeri arazileri inceledi. 3 bakanlığın kurduğu komisyon da 81 ildeki askeri arazileri tek tek çıkarıldı. Milli Savunma Bakanlığı, taşınacak arazileri belirleyecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu arazilerden yeşil alan niteliği bulunmayanları kentsel dönüşüm için planlayacak. Maliye Bakanlığı da askeri tesisler için kent dışında yeni Hazine arazileri tahsis edecek. Askerlik şubesi gibi tesisler kent içinde kalmaya devam ederken, tank taburları, cephanelik ve atış alanları gibi yapılar ise taşınacak.

GAZİANTEP’TE DURUM NE?

Gaziantep’te şehir merkezinde önemli oranda askeri araziler bulunuyor. Şehir merkezindeki askeri araziler içerisinde en dikkat çekici olan 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na ait arazi. Ayrıca Ordu Caddesi üzerinde da askeri alan bulunuyor.  Bu iki arazinin yanı sıra, Hasan Ali Yücel Lisesi ile müze arasında lojman olarak küçük bir askeri alan var. Şehir merkezi içerisinde alanda en büyüğü tugaydaki arazi.  Adliye Sarayı’nın yanındaki 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na ait arazi 11 milyon metrekare. Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı’ndan başlayıp, Gaziantep Arena’ya kadar devam eden 5. Zırhlı Tugay, 11 milyon metrekare devasa alanı ile dikkat çekiyor. Bu alanın belediyeye devredilmesi durumunda, bölgeye yeni bir yaşam alanı kurulması imkanı doğacak. Ordu Caddesi üzerinde bulunan ve içerisinde askeri lojmanlar ile askerlik şubesini barındıran arazinin toplam büyüklüğü ile 680 bin metrekare. Geçtiğimiz dönemde bir kısmı yol yapımı için Büyükşehir Belediyesi’ne verilen arazi, Gaziantep’in en değerli bölgelerinden birinde bulunuyor. Ordu Caddesi üzerindeki askeri alanın imara açılması durumunda, bölgede önemli projeler gerçekleştirilebileceği konuşuluyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
17.06.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin