Nefes alamıyoruz!..

Nefes alamıyoruz!..

Türkiye’nin ve dünyanın hava kirliliği yoğun belli başlı kentleri arasında yer alıyoruz. Doğalgaz alt yapının kentte tamamlanmasının ardından doğalgaz kullanımı arttı. Bu artışa rağmen halen kentte kömürler ısınma yönteminin yoğun olması hava kirliliğinin en büyük faktörlerinden olarak gösteriliyor.

GAZİANTEP İLK SIRALARDA YER ALIYOR

Avrupa’da hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilk 10 şehirden sekizinin Türkiye’de yer aldığı belirlenirken Avrupa’da hava kirliliğinin en yoğun olduğu şehrin Makedonya’daki Tetevo olduğu saptandı. Avrupa’nın havası en kirli şehirleri sırası ile Batman, Hakkari, Gaziantep, Bosna Hersek’ten Tuzla, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta olarak belirlenirken, ilk 10 şehrin 8 tanesinin Türkiye’den olması dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Gaziantep’in hava kirliliği kırmızı alarm veriyor. Verilere göre Gaziantep Avrupa’nın ve Türkiye’nin en kirli havasına sahip çıktı. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa’da hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilk 10 şehirden sekizinin Türkiye’de yer aldığını açıkladı. Avrupa’nın havası en kirli şehirleri sırasıyla Batman, Hakkari, Gaziantep, Bosna Hersek, Tuzla, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta olarak belirlendi. Dünya'da her yıl 7 milyondan fazla insanın hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanırken hava kirliliğinin Avrupa’da da her yıl yaklaşık 400 bin kişinin erken ölümüne yol açtığı bildirildi. Interpress’in Dünya Sağlık Örgütü verilerinden derlediği bilgilere göre Türkiye genelinde Çankırı ilimizin hava kirliliği limitinin altında değerlere sahip olduğu görüldü.

GÜNDEM
Bülent Öner
24.12.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin