Nohut dürümü 5 lira oldu!

Nohut dürümü 5 lira oldu!

Türkiye'nin önemli lezzet duraklarından Gaziantep’in mutfak kültüründe farklı tadı ve uygun fiyatıyla önemli bir yere sahip olan nohut dürümü tercih ediliyordu. Baklavası ve yemeğiyle meşhur Gaziantep'te son yıllarda kentin önemli lezzetlerinden biri haline gelen nohut dürümüne vatandaşlar rağbet gösterirken artan fiyatlar karşısında nohut dürümü de gözden düşmeye başladı.

Geceden ıslatılan nohutların gün içinde kemik veya et suyuyla tuz ve karabiber eklenilerek düdüklü tencerede haşlanmasıyla hazırlanan nohut dürümü, sıcak lavaş ekmeğinin arasına alınıp kaşıkla eziliyor, ardından salata eklenerek acılı veya acısız şekilde müşterilere sunuluyor.  Uygun fiyatıyla başta öğrenciler olmak üzere her kesime hitap eden nohut dürümü, 3,5 liradan 5 liraya yükseldi. . Nohut dürümünün satışının yapıldığı işletmecilerde özellikle öğle saatlerinde kuyruklar oluşuyor. Gaziantep'e has bir lezzet olan nohut dürümü, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yabancı öğrenciler tarafından da tercih ediliyor.

Nohut dürümü ustası Habeş usta, nohut dürümünün ucuz, sağlıklı ve hazmetmesi kolay bir yemek olduğu için çok tercih edildiğini söyledi. Yemeğin hazırlıklılarına bir gün önceden başladıklarını vurgulayan Habeş, “Önce nohut ıslatılır. Sabah ise nohut ayıklanıp yıkanır. Daha sonra kazanlara basılır. Yapılışı ortalama bir saat sürüyor. Düdüklü tencerelere gün içinde de nohut ilave ediyoruz. Sürekli nohutların taze kalmasını sağlıyoruz. Bu süreç akşama kadar devam ediyor” diye konuştu. Habeş, nohut dürümünü yemek için her kesimden insanın işletmelerine geldiğini belirterek, -“Dürümün fiyatı 5 lira. Acılı ve acısız diye ikiye ayrılıyor ama Gaziantep halkı acıyı daha fazla tükettiği için acılı nohut dürümünü daha fazla yiyor” şeklinde konuştu. Son zamanlarda et fiyatlarının yükseldiğine değinen Habeş, “Et pahalı olduğu için kebap yemeyi yavaş yavaş bırakıyoruz. Böyle giderse Gaziantep halkı et tüketimini bırakıp nohuda yönelecektir” dedi.

HABER//AYSU YIKMIŞ

GÜNDEM
Haber Merkezi
16.09.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin