NOHUT DÜRÜMÜ 6 LİRA!

Gastronomi kentinde fiyatlar uçtu gidiyor. Düne kadar nohut dürümüne talim eden Gaziantepliler fiyatların artmasıyla gün içerisinde acıkmamaya özen gösteriyor.
NOHUT DÜRÜMÜ 6 LİRA!

Dünyanın gastronomi kenti Gaziantep’te, Gaziantep halkı kendi ürünlerini yiyemiyor. Maliyete yansıyan ürünlerin fiyatlarının düşmesi bile, etiketlere yansımıyor. Kentte baklavanın kilosu 100, şöbiyetin kilosu 110 liradan satışa sunulurken porsiyonları 20-25 TL’den vatandaşa arz ediliyor.  Kebabın porsiyonu 30 liranın üzerinde giderken, yuvalama 16 liradan, beyran ise 20 liradan satılıyor. Katmer ise bazı yerlerde 18, bazı yerlerde 28 lira. Dürümcü kenti olarak bilinen Gaziantep’te nohut dürümünün fiyatı ise 6 lira oldu.

YÜKSEK FİYATLAR KARŞISINDA TEPKİLER BÜYÜYOR

Gaziantep’te özellikle çalışan kesimlerde ekonomik olduğu için öğle yemeğinde tercih konusu olan nohut dürümünün fiyatı 6 lira oldu. Gaziantepli, kendi yemeklerine aç. Fıstık ve et fiyatlarının yükselmesi baklava, çorba ve kebap fiyatlarına yansırken, üretimde kullanılan bu gıdaların fiyatlarındaki düşüşün, ürünlerdeki  etiketlere yansıtılmaması dikkat çekiyor. Artan fiyatlardan etkilenen imalatçılar o günlerde ürünlerinin etiketlerini yükseltmişti. Ancak, fiyatların o yükseliş döneminin çok altına düşmesine rağmen henüz etiketlere yansımamış olmaması dikkat çekiyor. Gaziantep’te şu an boz iç fıstığın kilosu 90-100 liradan satılırken, süzme etin kilosu yaklaşık 70-80 liradan müşteriye arz ediliyor. Fiyatlardaki ortalama % 20 - % 30’luk bu eksilmenin baklava, şöbiyet, katmer, kebap ve beyran gibi yiyeceklerin etiketlerine yansıtılmaması vatandaşların haklı tepkisine neden oluyor.GAZİANTEPLİLER KENDİ MUTFAĞINDAN TAT ALAMIYOR!

Gastronomi kentinde yaşamamıza rağmen kendi mutfağının ürünlerinden yiyemediğinden yakınan Gaziantepliler, “Hadi onlar turist. Yılda bir kere gelip tadına bakıp gidiyorlar. Fiyatları mevcut fiyatların iki katı bile olsa seslerini çıkarmazlar, tadına bakıp giderler. Ama bu ürünler bizim ürünlerimiz. Gaziantep’in çoğu gelir düzeyi düşük insanlardan oluşuyor. 4 kişilik bir aile ayda bir kere değişiklik olsun diye dışarı çıkıp birer beyran içip üzerine ağız tatlandırmak için birer porsiyon baklava yiyelim desek maliyet 200 liraya yaklaşıyor. Bu bizim için çok astronomik bir rakam. Yılda bir kere bile böyle bir şey yaşayamayız” şeklinde konuşarak tepkilerini dile getiriyorlar.Şehrimizde şu anki fiyatlar

Baklava (Kg) 100.-TL


Şöbiyet (Kg) 110.-TL


Katmer (Adet) 18.-TL / 28.-TL


Kuşbaşı (Porsiyon) 30.-TL


Ciğer (Porsiyon) 30.-TL


Beyran (Kase) 20.-TL


Yuvalama (Kase) 16.-TL

GÜNDEM
Bülent Öner
6.03.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin