NÜFUSTA BÜYÜK HATA

Sorumlularına gereken yapılacak mı?
NÜFUSTA BÜYÜK HATA

Gaziantep Şehitkamil Nüfus Müdürlüğünde eşi benzeri görülmemiş bir kayıt gerçekleştirildi. 63 yaşındaki kadını, kayıtlara lisede okuduğu sırada evlenmiş gibi geçirdiler.

İddiaya göre; Şehrimiz Şehitkamil İlçesi Osmangazi mahallesi 56012 nolu sokak No. 4/5’de Sena Oğuz’a ait bir evde ikamet ettiğini beyan ederek Gaziantep Şehitkamil Nüfus Müdürlüğünde kayıt işlemlerini gerçekleştiren Suriyeli Muhammet Mahir Akbeg, bir gün sonra ise evlendiğini beyan ederek kayıtlara geçmesini istedi.

28 Mayıs 2018 tarihinde Gaziantep Şehitkamil Nüfus Müdürlüğüne giderek, ikametgahını belgeleyerek kaydını yaptıran Akbeg, bir gün sonra yani 29 Mayıs 2019 tarihinde ise Bursa’nın Kestel ilçesinde yaşayan Hale Sönmez isimli 63 yaşındaki bir kadınla evli olduğu gerekçesiyle nikah akdinin de kayıtlara geçmesini istedi. Muhammet Akbeg, Hale Sönmez ile 17 Temmuz 1972 tarihinde Suriye’nin Şam ilçesinde evlendiğini beyan etti. Hiçbir şeyden haberi olmayan ve gıyabında evlilik yapılan Hale Akbeg ise o tarihte 16 yaşında ve Bursa’da lise öğrenimi görüyordu.

İŞLER KARIŞTI

Tüm mahalle muhtarlarının sorumluluğu ev sahiplerine yıkmak amacıyla, Suriyeli vatandaşların evlerinde ikamet ettiğini beyan ettiklerinde ev sahiplerinden imzalı belge alıyorlar.
Ayrıca nüfus müdürlüklerinde ise bir vatandaş eve yerleştiğinde giriş işlemleri yapılıyor. Misafir olarak kaldığı halde ise o hane halkından birinin misafir ile birlikte nüfus müdürlüğünde hazır bulunması gerekiyor. Bu işlemlerden sonra nüfus kaydı yapılabiliyor.

SORUMLU KİM
RÜŞVET Mİ? İŞGÜZARLIK MI?

Bu kadar ciddi tutularak yapılan kayıt işlemlerinin ardından ikamet ancak belgelenebiliyor. Bu kadar zor ve sorumluluk isteyen işlemlerin hiç birinin göz önüne alınmadan direkt yerleşimin yapılması ve hatta evliliğin tescillenerek kayıtlara geçmesi akıllara rüşvet mi? işgüzarlık mı sorusunu getiriyor.

DOĞUM BELGELENDİ Mİ?

Suriyeli Muhammet Akbeg, aynı nüfus müdürlüğünde 2 Ağustos 2018 tarihinde ise çocuğunun olduğunu beyan ederek Ola Akbeg isimli bir kız çoğunu kayıt ettirdi. Doğum evraklarının verilip verilmediğinin de belli olmadığı bu kayıt 09.08.2018 tarihinde tekrar silindi.

GEREKEN YAPILACAK MI?

Şehitkamil Nüfus Müdürlüğünde, işgüzarlık mı, yoksa başka bir nedenle mi yapılan bu işlemlerin sorumluları hakkında gerekenin yapılarak durumun aydınlığa çıkması ve kanuni olmayan bu işlemlerin sorumlularının bulunması beklenirken Hale Sönmez ise bir an evvel mağduriyetinin giderilmesini istiyor.

OLAY NASIL GELİŞTİ:

Bursa’nın Kestel ilçesinde yaşayan ve daha önce hiç evlenmeyen 63 yaşındaki Hale Sönmez, ihtiyaç üzerine Kestel İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek nüfus kayıt örneği almak istedi. Burada görevli memurun kendisine kızlık soy ismini sormasıyla şoka giren Hale Sönmez, hiç evlenmediği halde 46 yıllık evli ve 33 yaşında bir kızı olduğunu öğrendi. 


KİŞİLERİ TANIMIYOR

Nüfus kayıt bilgilerine göre 01.01.1972 yılında Suriyeli Muhammed Mahir Akbey ile evli gözüktüğünü gören Hale Sönmez soluğu Bursa İl Nüfus Müdürlüğü’nde aldı. Daha önce hiç evlenmediğini ve kağıt üzerinde evli olduğu görülen Muhammed Mahir Akbey isimli şahsı tanımadığını dile getiren Hale Sönmez, daha fazla bilgi almak isteyince, 1972 yılında Suriye’nin Şam şehrinde Akbey ile evlendiği, bu evliliğin 2018 yılının Mayıs ayında Türkiye’de kayıtlara geçtiği, söz konusu işlemlerin ise Gaziantep İl Nüfus Müdürlüğü’nde yapıldığı söylendi. 


SUÇ DUYURUSU

Hayatının şokunu yaşayan kadın durumu ailesi ile paylaştı. H.S’nin yurt dışında yaşayan kardeşi konuyla ilgili yaptığı araştırmada, ablasının üzerine kayıtlı bir kız olduğunu fark ederek durumu ablasına bildirdi. Yeniden nüfus müdürlüğüne giden H.S, üzerine Ola Akbey isimli 33 yaşında bir kızın kayıtlı olduğunu ve bu kızın 2 Ağustos 2018 yılında Türkiye vatandaşlığına geçtiğini gördü. Yaşadıkları karşısında büyük şaşkınlık yaşayan H.S. Cumhuriyet Savcılığı’na giderek söz konusu olay ve bu işlemleri gerçekleştiren memur hakkında suç duyurusunda bulundu. 


İKAMETİ GAZİANTEP’TE ÇIKTI

Hale Sönmez, “Olayın bir dolandırıcılık işi olmasından şüpheleniyorum. Gaziantep İl Nüfus Müdürü’nün bu işi araştırması gerektiğini düşünüyorum. Üzerime kayıtlı şahsi mal varlığım hakkında gerekli işlemleri yaptım ve daha önce hiç evlenmediğimi gerekli yerlere ispatlayacağım. Konuyu ailemle birlikte yakından takip ediyorum. Benim ikametimi benden habersiz Gaziantep’e almışlar. Ben ikametimi geri Bursa’ya aldırdım ve bu işlemleri gerçekleştiren memur hakkında suç duyurusunda bulundum” dedi.

GÜNDEM
Bülent Öner
12.08.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin