ÖĞRENCİLERİN EN ÖNEMLİ SORUNU YURT VE BURS!

Üniversite yerleştirme sürecinde on binlerce öğrenci tercihlerine göre dağılım sağladı. Tercihlerine göre farklı üniversitelere yerleşen yine binlerce öğrenci ekonomisi sorunlar nedeniyle zor bir süreç yaşamaya başladı.
ÖĞRENCİLERİN EN ÖNEMLİ  SORUNU YURT VE BURS!

Binbir güçlükle sınava hazırlanan ve istedikleri bölümü kazanan binlerce üniversite öğrencisi burs ve yurt sorunu yaşıyor. Gaziantep'te üniversiteyi kazanmalarına rağmen ekonomik sorunlar nedeniyle zorlanan gençler özellikle burs alamamaktan şikayetçiler. Gaziantep'te özellikle sanayici ve işadamları çalışanlarının çocuklarına burs verirken, geride kalan ekonomik iyi olmayan öğrenciler ise büyük sorun yaşıyor.

ÖZEL VEYA KAMU ÜNİVERSİTELERİNDE DURUM AYNI

Üniversite sınavında aldıkları puana göre özel veya kamu üniversitelerinde tercihleri tutan gençlerin en önemli sorunu burs ve yurt olarak gösteriliyor. Üniversite sınavında başarılı olan öğrenciler özel üniversitelerde yer bulsalarda ekonomik sıkıntılar nedeniyle yine sorun yaşıyorlar. Gaziantep Geliştirme Vakıfı (GAGEV) her yıl olduğu gibi bu yılda üniversite sınavında ilk 5 bine giren öğrencilere burs verme kararı aldı. Buna rağmen sınavda ilk 5 bine giremeyen yüzlerce öğrenci bu bursun dışında bırakıldı.

SINAVI KAZANAN TÜM ÖĞRENCİLER AYNI
İMKANLARDAN FAYDALANMALI

Üniversites sınavını kazanarak istedikleri bölümlere gitmeye hazırlanan gençlerin önemli bölümünün bu sevinci kursaklarında kaldı. Kazanmalarına rağmen ekonomik sorunlar nedeniyle eğitimlerini nasıl sürdürecklerini kara kara düşünen gençlerin tek umudu burs. KYK dışında burs alamayan binlerce öğrenci barınma başta olmak üzere diğer ekonomik sorunların altında ezildi. Gençlerin yardım dernekleri başta olmak üzere bursa veren sanayici ve işadamlarının vereceği burslar umutları oldu. Sanayi ve işadamları ise genelde çalışanları çocuklarına burs verdikleri için bu umutlarda suya düşmüş oldu.

GÜNDEM
Sabiha Nigar Kocaman
3.10.2022

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin