Okul çevrelerine dikkat!

Okul çevrelerine dikkat!

Gaziantep Kantinciler Odası Başkanı Şıho Kelleci, okulların çevresinde kaçak olarak satış yapan işyerlerini varlığına dikkat çekti. “Hem kaçak satıp vergi vermiyorlar hem de çocukların ucuz ürünlerle sağlığıyla oynuyorlar” şeklinde konuşan Kelleci, okul kantinlerinde yasaklı gıda ürünleri konusunda Ankara’da önemli çalışmaların sürdürüldüğünü dile getirdi.

“DENETİMLERİN ARTIRILMASI GEREKİYOR”

Göreve geldikleri günden bu yana bu konuyla ilgili olarak çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Şiho Kelleci, diğer yandan ise okul kantinlerinde satışı yasaklanan gıda ürünleriyle ilgili olarak Ankara’da önemli görüşmelerin sürdürüldüğüne dikkat çekti. Okulların çevresinde işyeri kaydı olmayıp kaçak satış yapan ve öğrencilerin dikkatini çekmek için ucuz ve kalitesiz ürün satan sahte işyerlerinin varlığından bahseden Kelleci, “Okul kenarlarında satış yapan ve sadece okul saatlerinde dükkanı açarak kaçak satış yapan işyerleri olduğunu biliyoruz. Bu şahsiyetler kesinlikle devlete vergi vermiyor. Hem devletimiz vergi kaybediyor hem haksız kazanç oluyor hem de çocukların sağlığı ile oynanıyor. Bugün markasının ne olduğu dahi bilinmeyen ancak ucuz olarak satılan ürünler bu bahsettiğimiz kaçak işyerlerinde satılıyor. Belediyelerimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerimiz bu sorunun önüne geçmek için çalışma başlatmalı. Şu an bakıyoruz okul saatlerinde kaçak satış yapıp vergi vermeyen dükkanlar kapılarını dahi açmıyor” şeklinde konuştu.

“OKULLARDA ÖĞRENCİLERİN DIŞARIYA ÇIKARTILMAMASI LAZIM”

Gaziantep’te okul kenarlarında sigara satışlarının yapıldığına dikkat çekerekten okullarda sigara içme yaşının ilk ve ortaokula kadar düştüğünü ifade eden Kelleci, “Gaziantep’te okul öğrencilerimizi büyük bir tehlike bekliyor. Bu tehlikeye de sistem elveriyor. Biz gerek okul müdürlüklerimize gerekse milli eğitim yetkililerimize her zaman çağrıda buluyoruz. Öğlen aralarında ve ders aralarında çocukların kesinlikle okul sınırları dışına çıkmasına izin vermeyin diye. Okulların çevresinde bakıyoruz her köşede ya sigara satanlar ya da çocukları olası madde bağımlılıklarına yönlendiren kötü niyetli kişiler var. Sigara içme yaşına bakıyoruz ortaokul yaşlarına kadar indi. Velilerimizin bu durumdan haberi yok. Bu durumun sebebi çocuğun okul ders aralarında dışarı çıkmasından kaynaklanıyor” dedi.

GÜNDEM
Zeynep Keskin
28.12.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin