Ölümcül virüse karşı bağışıklığı artırıyor

Ölümcül virüse karşı bağışıklığı artırıyor

Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde tüketimi bir hayli fazla olan urmu dut suyuna olan ilgi, üreticiyi sevindiriyor. Yaz mevsiminin vazgeçilmez içecekleri arasına giren urmu dut suyu, son yıllarda tüketimi artan en şifalı içecekler arasında yerini aldı. Koronavirüse karşı vücut direncini artıran dut suyuna ilgi çok yoğun.

Hem lezzetiyle hem de devasıyla adeta bağımlılık yapan şifalı meyve suyu için, birçok ilden Gaziantep’e sipariş geliyor. Kahramanmaraş’tan gelen urmu dutların Gaziantep’in yanı sıra Adıyaman ve Şanlıurfa başta olmak üzere birçok ile de gönderildiği öğrenildi. Ağız yarası, karaciğer, astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılan dut suyu, bunların yanı sıra renk ve lezzet düzeltici olarak gerek ilaç, gerekse pasta ve şekerleme yapımında kullanılan yardımcı meyve görevini üstleniyor. Dut satıcıları, “Urmu dut birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Yalnız vatandaşlarımızın hakiki dut suyunu kullanmaları gerekir. Piyasada kaliteli olmayan veya içerisine su katılıp kar amaçlı satılan dutlardan almamaları gerekiyor” şeklinde görüş belirttiler.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
4.09.2020
Etiketler

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin