Ömer Küsbeoğlu, "Bakır zanaatı çok önemli"

Ömer Küsbeoğlu, "Bakır zanaatı çok önemli"

Bakır zanaatı her yerde var, ama bakır işlemeciliğinin sadece Gaziantep’te olduğunu söyleyen Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Bakırcılık insanlık tarihi kadar eski bir zanaattır. Bakırcılık ve Sedefçiliğin başkenti Gaziantep diyebiliriz” şeklinde konuştu.

“GAZİANTEP’İN TANIRIMI AÇISINDA ÇOK ÖNEMLİ”

Bakırcılık zanaatının Gaziantep’te oldukça önemli olduğunu ve bu zanaatın kent tanıtımı açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çeken GESOB Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Büyük zanaatkâr insanların da bir çıraklık hayatı vardır. Büyük yaştaki çocuklara, bakırcılığı öğretmek zor oluyor, onun için biz bunları çıraklık eğitim merkezlerine alalım. İş kurdan projelerimizi okullara da uygulayalım. Biz çocuklarımızı çıraklıktan alırsak, 2 gün okullarda teorik eğitim ve 3 gün de bizim atölyelerde pratik eğitim uygulanırsa bu çocuk iyi bir çırak olur. Liseyi bitirir kalfa olur. Üniversitemizde 2 yıllık bölümü de açtığımızda usta olur ve bizim yanımızda yetiştiği içinde hazır olur. Mesleğe başlayan gencimiz kısa sürede kendi alanında önemli ustaların arasına girmiş olur. Gaziantep’te bakırcılık zanaatı aynı zamanda kent tanıtımı açısından oldukça önemli bir meslek, bu nedenle bu mesleğin en iyi noktaya taşınması gerekiyor” diye konuştu.

“BAKIRCILAR ODAMIZ ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR”

Bakırcılar Odası tarafından düzenlenen meslek edindirme kurslarına ilginin oldukça büyük olduğuna dikkat çeken Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, meslek edindirme kurslarını desteklediklerini anlattı. Kursiyerlerden iki kişiden birine iş imkânı sağladıklarını söyleyen Küsbeoğlu, “İş Kur’dan eleman alırken yüzde 50 taahhütlü alınıyor. Yani 100 kişi alınmışsa, 50 kişiyi işe yerleştirmek zorundayız. Burada yetişenlerin bir özelliği var, tane başı çalışıyorlar. İş-Kurdan aldığımız projeler 5 aylık oluyor. Mesela ne kadar harçlık alıyor 20 lira, 30 lira da biz veriyoruz. Gelin atölyede çalışın diyoruz. Böyle fedakârlık yapıyoruz. Bu mesleği öğrenmek istiyorum diyene imkânlarımız çok” şeklinde konuştu

“BU MESLEĞİ DÜNYAYA TANITIYORUZ”

Gaziantep Bakırcılık ve Sedefçiliğinin dünyaya tanıtmak ve bu mesleği yaygınlaştırmak için çeşitli çalışmalar yaptığını da sözlerine ekleyen Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, “Yurt dışında da eğitim veriyoruz. Yurt içinde de eğitim veriyoruz. Bizim sektör çok geniş olduğu için dünyanın her yerinde var. Biz lobi yapalım, yurt dışına da açılalım, biz bu mesleği, kültürümüzü ve tarihimizi öğretelim. Basınıyla olsun esnafıyla olsun ele ele verelim bu mesleği herkese duyuralım. Dünyanın hiçbir yerinde böyle tarih ve kültür yoktur. El ele verelim bu zanaatı ayakta tutalım. Bu zanaatı ayakta tutmak tarihimizi ve kültürümüzü ayakta tutmak demektir” dedi.

ÖZEL HABER
Haber Merkezi
15.08.2017

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin