“Onlarca sağlık çalışanına virüs bulaştı”

“Onlarca sağlık çalışanına virüs bulaştı”

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, koronavirüs sürecinde kentte onlarca sağlık çalışanının ölümcül virüse yakalandığını açıkladı. Sağlık çalışanlarının bu süreçte moral ve motivasyona çok ihtiyaçlarının olduğuna dikkat çeken Kazak, yerel yöneticilere seslendi.

“Ailelerini ve çocuklarını günlerce görmeme pahasına görevlerini yerine getiren ve Koronavirüs ile mücadelede adeta kahramanlık destanı yazan sağlık çalışanları canları pahasına sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor. Sağlık çalışanları, Koronavirüs’e yakalanma riski en yüksek gruplardan biri olarak görülürken Gaziantep’te şu ana kadar onlarca sağlık çalışanı Koronavirüs’e yakalandı. Buna rağmen görevlerinin başında olan sağlık çalışanları ek ödeneklerini alamıyor ve maddi olarak zor günler yaşıyor. Bu durum sağlık çalışanlarının motivasyonlarını adeta yerle bir ederken, birçok sağlık çalışanının bu durumu protesto etmek için eylem hazırlığında olduğu öğrenildi” şeklinde konuşan Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

“Sağlık çalışanlarının bu mağduriyetlerinin giderilmesi adına konuya Sağlık Bakanlığı’nın el atması bekleniyor. Ayrıca yerel yöneticilerden de sağlık çalışanlarına destek paketleri hazırlanması bekleniyor. Gaziantep’te sağlık çalışanları bir yandan kendi canlarını hiçe sayarak şifa dağıtmaya çalışırken bir yandan da ekonomik sıkıntılarla mücadele etmeye çalışıyor. Koronavirüs sürecinde tüm dünyada alkışlanan, Türkiye’de de pandeminin tartışılmaz kahramanları olarak ön plana çıkan sağlık çalışanlarının ekonomik olarak gösterdikleri kahramanlığın karşılığı verilmediği öğrenildi. Haziran ayından bu yana hiçbir şekilde döner sermaye ve ek ödenek alamayan sağlık çalışanları, pandemi sürecinin getirdiği hayat pahalılığı karşısında zor günler yaşamaya başladı. Sağlık çalışanları, adeta gecesini gündüzüne katarak ve ailesini ve çocuklarını dahi günlerce görmeden sağlık hizmeti sunuyor, ancak buna rağmen ek ödenek alamayan sağlık çalışanları bu durumu protesto etmek amacıyla bir eylem yapma hazırlığına girdiler. Döner sermaye ve ek ödeneklerini alamayan sağlık çalışanları, bir yandan her an Koronavirüs’e yakalanma riskine karşı kendi canlarından endişe ederken diğer yandan da Koronavirüs’e yakalanan hastalara şifa dağıtmaya çalışıyor. Sağlık çalışanlarının ek ödenek ve döner sermaye ödemelerinin düzenlenmesi ve hesaplarına yatırılması için Sağlık Bakanlığı’nın çalışma yapması beklenirken, Gaziantep’te de yerel yöneticilerden sağlık çalışanlarının birtakım beklenti ve taleplerinin olduğu öğrenildi. Daha önce Gaziantep Valisi Davut Gül’ün Zimem Defteri Geleneği’ni devreye sokarak mahalle bakkallarını borç defterlerini satın alması, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından birçok alanda ekonomik hamleler gerçekleştirmesi, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nun dar gelirli vatandaşlara nakdi yardımda bulunması, dükkanlarını bir süre kapalı tutan esnafa yönelik destek paketlerinin sunulması Gaziantep’te takdirle karşılanmıştı. Şimdi de benzer bir şekilde kent yöneticilerinin el birliği ile sağlık çalışanları için birtakım destek paketleri hazırlaması bekleniyor. Sağlık çalışanlarının elektrik, su ve doğalgaz faturalarının 2-3 aylık kısmının silinmesi ve kendilerinden tahsil edilmemesi gibi bir çalışma yapılması için yerel yöneticilerin harekete geçmesini bekleyen sağlık çalışanları adeta 4 gözle yerel yöneticilerden bu konuda gelecek adımı bekliyor.”

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
9.08.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin