“Organ nakline ihtiyacımız var”

“Organ nakline ihtiyacımız var”

Gaziantep Böbrek Nakli ve Hemodiyaliz Hastaları Derneği  Başkanı Mustafa Yücel,“Diyaliz tedavisi gören böbrek hastalarının sayısının artıyor. Diyaliz tedavisi çözüm değil, bu hastalığın tek çözümü organ nakli, bu noktada farkındalık çalışmaları yapılmalı” diye konuştu.

“HASTA SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Hemodiyaliz ve böbrek hastalarının sayısı her geçen gün artıyor. Gaziantep’te bin 500’ün üzerinde hemodiyaliz ve böbrek hastası bulunuyor. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 7 kişiden birisi böbrek hastası olduğu ifade ediliyor. Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziantep Böbrek Nakli ve Hemodiyaliz Hastaları Derneği Başkanı Mustafa Yücel, böbrek hastalarında yaş ortalamasının her geçen yıl düştüğünü söyledi. Gaziantep’te bulunan diyaliz merkezlerinde çok sayıda böbrek hastasının tedavi gördüğünü ifade eden Yücel, “Gaziantep’te bin 500’ün üzerinde böbrek ve hemodiyaliz hastası bulunuyor.  11 yaşında diyaliz tedavisi gören hastalarımız var. Diyaliz tedavisi ne yazık ki bu hastalığın tedavisi değil. Hemodiyaliz ve böbrek hastalarının tedavi edilebilmesi için organ bağışı gerekli. Aksi takdirde uygulanan diyaliz tedavisi hastalığın kesin olarak tedavi edilmesi noktasında çözüm değil” diye konuştu.

“TOPLUM OLARAK BİLİNÇLENMEMİZ GEREKİYOR”

Toplumun Hemodiyaliz ve Böbrek Hastalıkları konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Yücel, “Başta okullar olmak üzere her yerde vatandaşların böbrek hastalıkları konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu hastalık ne yazık ki ilaç ve diyaliz tedavisi ile tedavi edilebilen bir hastalık değil. Tek çare hastaya organ bağışı yapılmasıdır. Organ bağışı noktasında toplumu bilinçlendirme çalışmalarının daha da artırılması ve hastalığa karşı toplumun bilinçlendirilmesi büyük önem taşıyor. Hastalığa karşı toplumun bilinçlendirilmesinin böbrek hastalıklarının tedavisinde önemli olduğunu düşünüyoruz”     diyerek sözlerini noktaladı.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
14.10.2019

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin