Organik sebze ve meyve yok satıyor

Organik sebze ve meyve yok satıyor

Gaziantepli seyyar satıcı Orhan Çuhadar, organik havucun geçmiş yıllarda olduğu gibi satılmadığına dikkat çekti. Organik siyah havucun birçok rahatsızlığa iyi geldiğini anlatan Çuhadar, havucun kilo fiyatının 5 lira olduğunu anlattı.

Siyah havucun Gaziantep’te sadece birkaç bölgede yetiştirildiğine dikkat çeken seyyar satıcı Orhan Çuhadar, siyah havucun çok sayıda rahatsızlığa iyi geldiğini savundu. Kentte siyah havucun sadece kendisinde satıldığına dikkat çeken Çuhadar, “Birçok derde deva bu havucun satıldığı tek nokta benim” dedi.

“ALIÇ TOPLAMAK ZOR BİR İŞTİR”

Organik sebze ve meyve satıcısı Orhan Çuhadar, alıç sirkesinin zor şartlarda yapıldığına dikkat çekti. Çuhadar açıklamasında, “Alıç bitkisi, dağların eteklerindeki çalılık görünümlü ağaçlardan toplanır. Bu sebepten dolayı, piyasada bulabileceğiniz belki en doğal sirke alıç sirkesi diyebiliriz. Alıç toplamak çok zor bir iştir. Çünkü yetiştiği ağaç dikenli bir bitkidir. Çocukluğundan birçok kişi hatırlayacaktır, iplere dizilerek pazarlarda satılan ve madalyon gibi boynumuza takarak tükettiğimiz alıçları. Alıç bitkisinden yapılan sirkenin insan sağlığına bir çok faydası vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz. Kalp ve Damar rahatsızlıklarında kullanılır. Kalbi güçlendirerek, daha sağlıklı olmasını sağlar. Böbrek hastalıklarına çok iyi gelir. Tansiyonu dengede kalmasını sağlar. Sürekli kullanımla şeker hastalığının etkilerini azaltır. Bu sirke sayesinde şeker hastalığından kurtulanlar bile vardır. Çok yüksek miktarda antioksidan içerir. Dolayısı ile en ufak rahatsızlığa karşı koruyucu etkisi vardır. Boğaz iltihaplarında hastalığın süresini azaltır. Hastanın çok daha çabuk iyileşmesini sağlar. Grip nezle ve soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır. Hasta olmuş olanların ise daha kısa zamanda iyileşmelerine yardımcı olur. Anjiyo veya açık kalp ameliyatlarından sonra hastaya verilirse, kalbi güçlendirerek, hastanın daha iyi hissetmesini sağlar. Özellikle şeker hastalarının ameliyat sonrasında veya başka sebeplerden dolayı vücutta oluşan yaraların kısa sürede iyileşmesinde etkilidir” diye konuştu.

ALIÇ SİRKESİ NASIL KULLANILIRSA DAHA ETKİLİ OLUR?

Orhan Çuhadar açıklamasında, “Alıç sirkesi, bir çay bardağı suya bir tatlı kaşığı alıç sirkesi karıştırılarak hazırlanır ve Sabah, Akşam aç veya tok karnına içilir. Alıç sirkesinin faydalarını göstermesi bir ay veya daha fazla sürecektir. Bu yüzden sabırla etkilerini beklemek gerekir. Alıç sirkesini, hiç çekinmeden kullanabilirsiniz. Hiç bir yan etkisi yoktur. Bir kullanır bir kullanmazsanız etkilerini görmeniz çok daha uzun zaman alacaktır. Ayrıca alıç sirkesini kullanmak için hasta olmaya gerek yoktur. Sağlıklı insanlar da sağlıklarını korumak için güvenle tüketebilirler. Bunun için salatalar da tıpkı, limon ve yağ kullanmayı alışkanlık haline getirdiğimiz gibi, alıç sirkesi kullanmayı da adet haline getirebilirseniz, hem kendi sağlığınız, hem de Ailenizin sağlığı için son derece faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.

GÜNDEM
Fatih Çeliktürk
10.01.2020

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin