ORTAK AKLIN TOKİ ZAFERİ

Toplam bedeli 120 milyon TL olan Kamil Ocak Stadı alanında TOKİ’nin kendi mimari projesine kısmen izin verilmedi
ORTAK AKLIN TOKİ ZAFERİ

Kamil Ocak Stadının yeri konusunda uzun süredir süren tartışmalarda Gaziantep kazançlı çıktı. Mimari projelerde TOKİ’nin kendi yasal statüsü Gaziantep’te kısmen hayata geçti. Gaziantep Kalesinin siluetinin bozulmamasına yönelik uzun bir süre önce hamlelerde bulunan kent yöneticileri TOKİ yönetimine stat alanının meydan olarak bırakılması yönünde ikna ettiler. Spor salonun bulunduğu alanda ticari alanları hayata geçirecek olan TOKİ yönetimi meydan konusunda Gaziantepli yöneticilerin söylemlerine uydular.

120 MİLYON TL GAZİANTEPLİNİN CEBİNDE KALDI

Daha önce Kamil Ocak Stadının yerinin karşılığında yeni stat inşaatını tamamlayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) stadın yerine ise fiyat olarak ilk başta 110 milyon TL bedel biçmişti. Bu bedel bugünün parası ile 120 milyon TL’ye yükseldi. Stat alanının meydan olması konusunda defalarca açıklamalarda bulunan yerel yöneticiler parasal değerin yüksek olması nedeniyle Ankara’da TOKİ bazında görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan bu görüşmelerin akabinde oldukça geniş bir alana sahip olan Kamil Ocak Stadının yeri meydan olarak bırakıldı. Stadının arkasında yer alan spor salonu ile Gençlik Spor İl Müdürlüğünün alanı ticari alan olarak kullanılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, daha önce Hakimiyet Gazetesine yaptığı özel açıklamalarda stat alanının meydana dönüşmesinin ardından adı geçen alanla Demokrasi Meydanı’nın birleştirileceğini dile getirmişti.

TOKİ PROJELERİNDE BELEDİYE MECLİSLERİNİN HÜKMÜ YOK

TOKİ tarafından Kamil Ocak Stadı ve Spor Salonunun olduğu alanda başlatılacak olan projede kendi imar tadilatını yapma hakkı bulunuyor. Buna rağmen Büyükşehir Belediye Meclisi’nde uygulama imar planını görüşmeye açan TOKİ, hafta sonu gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında tartışma konusu olmuştu. Kent merkezine yüksek katlı ticari alanların oluşturulmasından şikayetçi olan CHP’li meclis üyelerine Meclis Başkanı Osman Toprak cevap vermişti. Toprak, stat alanının meydan olarak kalacağını dile getirirken arka tarafından ise ticari alanların oluşturulacağına dikkat çekmişti. Buna rağmen ilgili gündem maddesine itiraz eden CHP konuyu yargıya taşımaya hazırlarken TOKİ’nin tamamlanan projesi konusunda ise yürürlüğün durdurulamayacağı ifade ediliyor.

GÜNDEM
Bülent Öner
14.01.2018

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin