Özelde çalışan eğitimciler dernek çatısı altında bir araya geldi

Özelde çalışan eğitimciler dernek çatısı altında bir araya geldi

Yaklaşık 10 ay önce özel kurumlarda çalışan öğretmenlerin özlük haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sektördeki öğretmenler arasında dayanışmayı, birlikteliği güçlendirmek amacıyla bir sosyal medya oluşumu olarak kurulan ÖSÖB (Özel Sektör Öğretmenleri Birlikteliği) kısa sürede adeta bir çığ kütlesi gibi büyüyerek Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi haline geldi.

KISA SÜREDE BÜYÜDÜLER

Oluşumun kurucusu Matematik öğretmeni Şahin Kılınç binlerce öğretmenden aldıkları güçle çalışmaların kurumsal kimlikle yürütülmesi gerektiği düşüncesiyle dernekleşme kararı aldıklarını söyledi. İşte ÖSÖB-DER (Özel Sektör Öğretmenleri Birlikteliği Derneği) bu amaçla kuruluyor. Şu an Derneğin 1500 ün üzerinde üyesi bulunuyor ve her geçen gün üye sayısı artıyor. Yönetim kurulu başkanı Kılınç özel sektörde çalışan on binlerce öğretmenin yaşadığı sorunları şu sözlerle anlattı:
“Özel sektörde çalışan öğretmenlerin sözleşmelerinin süreli olması bu durumun kıdem tazminatı       hakkedişinde sıkıntılar doğurması, yöneticiler tarafından öğretmenlere uygulanan mobbingler, sözleşmeye uygun olmayan şekilde fazla derse girme ve ücretini alamama, mesai saatleri dışında çalıştırılma, her Eğitim Öğretim yılı başında ödenen eğitim ödeneğinin verilmemesi, maaşların bir kısmının bankaya yatırılıp bir kısmının elden verilerek sigortanın asgari ücretten yatırılması, özel sektörde çalışan binlerce öğretmenin ceza ve ödülde 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi iken iş hukuku bakımından 5580 sayılı kanuna tabi olması, bu durumda öğretmenin memur mu yoksa işçi mi olduğunun belli olmadığını mevcut durumun suiistimalleri de beraberinde getiriyor.”

Şahin ayrıca öğretmen sözleşmelerinin 1 yıllık değil süresiz yapılması gerektiğini ve özlük hakları bakımından öğretmenlerin resmi okullarda görev yapan öğretmenlerle eşit haklara sahip olunması gerektiğini vurguladı. Bu konuda gerekli kamuoyu oluşturmayı hedeflediklerini, özel sektörde çalışan sayıları 200 bini geçen  öğretmenlerin haklarının korunması için ilgili mercilerle görüşüleceğini belirtti

DERNEK YÖNETİMİ GAZİANTEP’TE DE ETKİN ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Derneğin Gaziantep Temsilcisi Fatih Gözüaçık ise Öğretmenlerin yaşadıkları sorunları dile getirerek binlerce öğretmenin pandemi döneminde işsiz kaldığını, çalışan öğretmenlerin ise büyük zorluklarla karşı karşıya kaldıklarını, tam zamanlı çalışmalarına rağmen kısa çalışma ödeneği aldıklarını belirtti. Derneğin özel sektörde çalışan tüm öğretmenlerin haklarının korunması açısından çok önemli bir vizyonunun olduğunu belirten Gözüaçık Derneğin kurulmasının öğretmenlerin temsili açısından masada tüzel kişilik olarak bulunulmasının önemini vurguladı ve tüm özel sektör öğretmenlerine derneğe üye olma çağrısında bulundu.

GÜNDEM
Aysu Yıkmış
21.02.2021

Yorum yap

Not: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Gaziantep Hakimiyet Gazetesi ve hakimiyetgazetesi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Diğer Haberler
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin